هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: تایکا وایتیتی و تری گیلیام به طور رسمی همکار شدند تا یکی از جذاب‌ترین زوج‌های هنری هالیوود شکل بگیرد.

کارگردان بلاک‌باستر «ثور: رَگناروک» و فیلم مستقلِ محبوبِ «آن‌چه در تاریکی انجام می‌دهیم» به عنوان یکی از تهیه‌کنندگان، همکار نویسنده و کارگردان قسمت آزمایشی مجموعه «سارقان زمان» دست به کار شد؛ مجموعه تلویزیونی‌ای که به سفارش اَپِل و بر اساس فیلم فانتزی‌ای به همین نام از خود تری گیلیام محصول ۱۹۸۱ تولید می‌شود. البته خود گیلیام به عنوان تهیه‌کننده اجرایی درگیر در ساخت این پروژه مشارکت دارد.

«سارقان زمان» اولین فیلم از سه‌گانه «خیال» تری گیلیام است که شامل «برزیل» (۱۹۸۵) و «ماجراهای بارِن مونشاوزِن» (۱۹۸۸) هم می‌شود. داستان درباره پسری یازده‌ساله به نام کوین است که با کوتوله‌هایی دیدار می‌کند که در زمان سفر می‌کنند و به آن‌ها ملحق می‌شود تا در تاریخ سیاحت و ماجراجویی کند. آن‌ها از دوره‌ای به دوره دیگر می‌روند، از ثروتمندان دزدی و با چهره‌های تاریخی برجسته‌ای همچون ناپلئون بناپارت ملاقات می‌کنند.

البته خود وایتیتی هم مجموعه تلویزیونی «آن‌چه در تاریکی انجام می‌دهیم» را دارد که بر اساس فیلمش و به سفارش شبکه FX ساخته شده است و نمایشش از ۲۷ مارس (۷ فروردین) آغاز خواهد شد. به‌علاوه، وایتیتی قرارست کارگردان مجموعه «ماندالورین» را هم برای کمپانی دیزنی انجام دهد که در مجموعه آثار «جنگ‌های ستاره‌ای» قرار می‌گیرد.

  • ایندی‌وایر