هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: انگ لی شباهت خیلی زیادی به پیتر جکسن و جیمز کامرون دارد و همیشه در تلاش برای گسترش مرزهای سینماست.

انگ لی چه در «زندگی پای» از تصاویر رایانه‌ای استفاده کند و چه از تصاویر سه‌بعدی در آخرین فیلم نمایش‌داده‌شده‌ی کارنامه‌اش یعنی «پیاده‌روی طولانی بیلی لین بین دو نیمه»، همواره در جست‌وجوی راه‌های جدید و جالبی برای عرضه پروژه‌هایش است؛ و این طور که پیداست برای فیلم تازه‌اش با عنوان «جِمِنی مَن» هرچه را که در سینما آموخته است با خود برداشته و رو به جلو حرکت کرده است تا تجربه‌ای متفاوت را برای علاقه‌مندان رقم بزند. البته اگر سالن سینمای نزدیک آن‌ها به سیستم لازم برای نمایش فیلم او مجهز باشد!

کمپانی «پارامونت پیکچرز» به‌تازگی نامه‌ای برای پخش‌کننده‌ها فرستاده است تا خودشان را برای نمایش «جمنی من» آماده کنند؛ فیلمی با بازی ویل اسمیت، کلایو اوئن و مری الیزابت وینستِد که درباره آدم‌کشی سالخورده است که تلاش می‌کند سبک زندگی‌اش را تغییر بدهد اما ناگهان با نسخه‌ای جوان‌تر از خودش روبه‌رو می‌شود که در شکار اوست! اما علاوه بر کارهای ویژه‌ای که باید در بخش جلوه‌های بصری رایانه‌ای برای جوان‌سازی متقاعده‌کننده ویل اسمیت انجام شود، چالش لی بهره‌برداری از فناوری «فریم‌ریت بالا» یا به اختصار HFR است که در فیلم قبلی هم از آن استفاده کرده بود.

به هر حال در نامه پارامونت آمده است که فیلم در قالب نسخه‌های ۶۰ فریم سه‌بعدی و ۱۲۰ فریم دوبعدی نمایش داده خواهد شد. نمایش عمومی «جمنی من» از چهارم اکتبر (دوازده مهر) آغاز خواهد شد.

  • پلی‌لیست