هنروتجربه-کامبیز حضرتی: علیرضا معتمدی «رضا» را به عنوان اولین فیلم بلند داستانی خود در سال ۱۳۹۶ در شهر زادگاهش اصفهان مقابل دوربین برد. کیومرث پوراحمد کارگردان مطرح سینما تهیه‌کننده این فیلم است.«رضا» قصه‌ای عاشقانه دارد:« فاطی از رضا طلاق می‌گیرد اما رضا هنوز او را دوست دارد و نمی‌خواهد او را فراموش کند.» و درآن بازیگرانی چون سحر دولتشاهی، ستاره پسیانی، رضا داودنژاد، افسر اسدی، سولماز غنی، پانته‌آ رحیمیان ،نسیم میرزاده و خود علیرضا معتمدی ایفای نقش می‌کنند..نمایش این فیلم از ۲۰ اسفند با برگزاری آیین رونمایی در سینماهای هنروتجربه آغاز شده‌است.با این کارگردان درباره اکران فیلمش در گروه هنروتجربه گفت‌وگوی کوتاهی انجام دادیم.

چرا فیلم پروانه ویدیویی گرفت؟ در عین حال شما چه طور توانستید بازیگران شناخته شده را در کنارخودتان داشته باشید؟
از آنجایی که برای گرفتن پروانه ساخت سینمایی نیاز بود که مجوز کارگردانی بگیرم به این دلیل مجبور شدم که به داشتن پروانه ویدئویی اکتفا کنم. تصور می‌کنم این قاعده امروز وجود ندارد اما در زمان ساخت فیلم لازم بود که کارگردان‌های فیلم اولی مجوز کارگردانی بگیرند. من چون مصر بودم فیلم را به هرحال بسازم با پروانه ویدئویی این کار را انجام دادم. فیلم از ابتدا به عنوان یک پروداکشن جدی سینمایی تعریف شده بود. ما با بازیگران و عوامل حرفه‌ای کار را انجام دادیم. فکر می‌کنم فیلم‌نامه نقش مهمی در قانع کردن همه برای پیوستن به این پروژه داشت. همه کسانی که با ما در این فیلم کار کردند عاشق فیلم‌‍نامه بودند و خیلی دوست داشتند که این فیلم ساخته شود و من واقعا از آن‌ها ممنون هستم.

قطعه آواز استاد شهرام ناظری هم به صورت عمومی منتشر نشده است ولی به طور اختصاصی هم برای کار ما ساخته نشده است بلکه این قطعه یک اجرای خصوصی قدیمی است که من آن را شنیده بودم و از ایشان خواهش کردم که اجازه بدهند که ما از این آواز به طور اختصاصی در فیلم «رضا» استفاده کنیم و ایشان هم لطف کردند و این قطعه را در اختیار ما قرار دادند

سال گذشته فیلم به جشنواره فجر راه پیدا نکرد. چه اتفاقی در جشنواره افتاد و چرا بعد از حدود دو سال از ساخت فیلم اکران می‌شود؟
فیلم «رضا» دوسال پیش در همین روزها، یعنی درست روزهای قبل از عید و نوروز ۱۳۹۶ شروع شد و فیلم‌برداری آن تا اواسط بهار ادامه پیدا کرد و در پاییز همان سال هم آماده نمایش شد. یعنی از یک سال و نیم پیش فیلم آماده بود و ما متقاضی شرکت در جشنواره فجر در دوسال متوالی ۹۶ و ۹۷ بودیم. در سال ۹۶ فیلم را به دلیل پروانه ویدئویی آن نپذیرفتند و در سال ۹۷ به دلیل این که فیلم در جشنواره‌های مختلف حضور داشت و جوایزی کسب کرده و از فرانسه فاوند اکران گرفته بود، هیات انتخاب مجبور شد فیلم را ببیند. چون فیلم خودش را ثابت کرده بود. اما به دلیل این که سلیقه آن‌ها با فیلم هم‌سان نبود آن را نپذیرفتند. ماهم قرار بود در پاییز امسال فیلم را اکران کنم اما چون می‌خواستم شانسم را در جشنواره فجر امتحان کنم، ترجیح دادم اکران آن را به عقب بیاندازم. شاید فیلم در جشنواره سال ۹۷ پذیرفته شود. دلیل این تصمیم این بود که کار همکاران من و دستاورد فنی آن‌ها به شدت چشمگیر و درخشان بود و دلم می‌خواست کار طراحی صحنه، فیلم‌برداری، صداگذاری، موسیقی، طراحی لباس و همه بازی‌های فیلم دیده شوند و اگر فیلم در جشنواره بود این بخش‌ها خیلی بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت.

کیومرث پوراحمد را چه طور برای تهیه کردن فیلم متقاعد کردید؟
آقای پوراحمد از دوستان قدیمی و خانوادگی ما هستند. ما ارتباط نزدیکی باهمدیگر داریم. طبیعی بود زمانی که خواستم فیلم را شروع کنم از ایشان کمک بخواهم و فیلم‌نامه را به ایشان دادم و خواندند و آن را دوست داشتند و بدون هیچ چشمداشت و عایدی مادی به من کمک کرد. او حتی به خاطر حمایت از من تهیه‌کنندگی فیلم را برعهده گرفت. اسم ایشان وقتی در کنار و پشت فیلم قرار داشت خیلی از مشکلات ما را حل می‌کرد.

درباره موسیقی فیلم و حضور شهرام ناظری هم توضیح دهید.
از زمان نوشتن فیلم‌نامه به موسیقی فیلم فکر شده بود و تمام قطعات موسیقی به غیر از یک قطعه که در کافه پخش می‌شود و ما آن را در فیلم می‌شنویم ساخته شده و برای این فیلم طراحی شده است. قطعه آواز استاد شهرام ناظری هم به صورت عمومی منتشر نشده است ولی به طور اختصاصی هم برای کار ما ساخته نشده است بلکه این قطعه یک اجرای خصوصی قدیمی است که آن را شنیده بودم و از ایشان خواهش کردم که اجازه بدهند که ما از این آواز به طور اختصاصی در فیلم «رضا» استفاده کنیم و ایشان هم لطف کردند و این قطعه را در اختیار ما قرار دادند. این آواز اختصاصا برای فیلم خوانده نشده اما اختصاصا متعلق به فیلم است.

درباره اکران «رضا» چه نظر و چه انتظاراتی از هنروتجربه دارید؟
برای اکران در این گروه سینمایی انتظارات متعددی دارم که این‌ها را به مدیران مجموعه منتقل کردم. به نظرم باید هنروتجربه بیشتر جدی گرفته شود. در این سال‌ها به استثنای سال اول که نتیجه و استقبال از آن درخشان بود این گروه مورد کم‌مهری قرار گرفت. تجربه تاسیس آن نشان داد که مردم دیدن فیلم‌های جدی را دوست دارند و این جور نیست که همه عاشق دیدن کمدی و سرگرم‌کننده باشند. بلکه درکنار آن به فیلم‌های جدی‌تر توجه دارند به شرطی که به درستی به آن‌ها عرضه و معرفی شود.

 

برچسب‌ها: