هنروتجربه:کارگردان «آلان» که به موضوع آوارگان جنگی پرداخته، عنوان کرد که در این فیلم سعی کرده به این سوال پاسخ دهد که چرا جنگ بد است.

فیلم «آلان» به کارگردانی و نویسندگی مصطفی گندمکار همراه با چهار فیلم کوتاه دیگر در بسته «فیلم‌های کوتاه روز» در گروه هنروتجربه در حال اکران است.

کارگردان این اثر درباره این فیلم به خبرگزاری ایسنا گفت:«فیلم «آلان» یک فیلم کوتاه کردی است که سال ۹۵ آن را ساختم. این فیلم حدود ۴۰ حضور بین‌المللی در جشنواره‌های جهانی داشته که مهم‌ترین آن حضور در سی و نهمین دوره جشنواره «کلرمون- فراند» فرانسه بود که یکی از مهم‌ترین رویدادهای بین‌المللی فیلم کوتاه جهان است. هم‌چنین حدود ۱۰ جایزه هم از این جشنواره‌ها در بخش‌های مختلف دریافت کرده‌است.»

او درباره موضوع این فیلم ادامه داد:«در جنگ سال ۲۰۱۷ در عراق و سوریه،بسیاری از خانواده‌های سوری و عراقی آواره شدند، این فیلم زندگی پیش از آوارگی یکی از این خانواده‌ها را به تصویر می‌کشد.در این فیلم سعی کردم به این نکته بپردازم که خیلی از این خانواده‌ها قبل از آوارگی،خانه و زندگی داشتند و مانند تمام مردم دنیا با هدف و آرزویی زندگی می‌کردند، اما جنگ تمام برنامه و امیدهای آن‌ها را به‌هم ریخت. این در حالیست که نگاه‌های جهانی بر این افراد به گونه‌ایست که از ابتدا آورده بودند و وضع‌شان به همین صورت بوده است. برای من نشان دادن زندگی خیلی مهم‌تر از جنگ بود.»

گندمکار درباره اینکه چطور به موضوع جنگ در این فیلم پرداخته است، اشاره کرد:«همیشه گفته می‌شود جنگ بد است، من سعی کردم در این فیلم به این سوال پاسخ دهم که چرا جنگ بد است. جنگ زندگی را نابود می‌کند. من تلاش کردم در «آلان» زندگی، شادی و روابط انسانی را نمایش دهم.»

این کارگردان با بیان اینکه «آلان» در بازخوردهای مختلف در جشنواره‌های گوناگون توانسته بود از نظر اجرا روی منتقدین تأثیر بگذارد، افزود:«فیلم یک اجرای رئالیستی و مستندگونه دارد، برای اینکه بتواند فاصله مخاطب را با موضوع کم کند.»

او بیان کرد:«بخش عمده بازیگران فیلم، نابازیگر هستند که آن‌ها از استان آذربایجان غربی و روستاهای شهر اشنویه پیدا کردم. جنس کار هم برای اینکه فضا و داستان باورپذیر شود این انتخاب را طلب می‌کرد. همچنین تلاش کردم که جغرافیا را در این فیلم محدود کنم، در واقع مخاطب نمی‌داند کردهایی که زندگیشان روایت می‌شود، کردهایی عراق هستند یا سوریه و یا ایران. مساله من تفکیک مرزی نبود بلکه قومیتی بود که بیشترین خسارت را در جریانات تروریستی اخیر خاورمیانه دیدند.»

به گفته او آن‌ها شرایط تولیدی در عراق و سوریه نداشتند، در نتیجه در آخرین روستای مرزی شهر اشنویه به نام صادق آباد فیلم را ساختند.

این کارگردان در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اکران این فیلم گفت:«سیاست ما بر این بود که بعد از حضور «آلان» در بسیاری از جشنواره‌های دنیا آن را در گروه هنروتجربه اکران کنیم و در حال حاضر در کنار چهار فیلم کوتاه دیگر در هنروتجربه اکران می‌شود. الان هم تلاش و دغدغه ما بر این است که بتوانیم با تبلیغات در فضای مجازی و رسانه خبری، این اکران را به گوش دوستداران فیلم کوتاه در تهران و شهرستان برسانیم.»