هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: فیلم حماسی-تاریخی ژانگ ییمو با عنوان «سایه» در جوایز فیلم آسیا در هنگ‌کنگ برنده بیش‌ترین تعداد جوایز شد اما جوایز اصلی به فیلم‌سازان کره‌ای و ژاپنی رسید.

درام ژاپنی هیروکازو کوریئدا با نام «دله‌دزدها» که به شکل غافلگیرکننده‌ای نخل طلای جشنواره کن ۲۰۱۸ را هم برنده شد، به عنوان بهترین فیلم تحسین شد؛ البته این فیلم پس از درخشش در کن با استقبال عموم منتقدان در سراسر جهان هم روبه‌رو شد و در گیشه سینماهای ژاپن و چین هم به رکوردهای فروش دست یافت. «دله‌دزدها» جایزه بهترین موسیقی متن اریژینال را هم برای هوسونو هارومی، آهنگ‌ساز پیشگام ژاپنی، به ارمغان آورد.

اما لی چانگ‌دونگ فیلم‌ساز اهل کره جنوبی، برای درام روان‌شناختی «سوختن» جایزه بهترین کارگردانی را برد؛ فیلمی که بر اساس داستان کوتاهی از موراکامی هاروکی ساخته شده است. «سوختن» فیلم محبوب این مراسم بود که در هشت رشته نامزد شده بود و کارگردانش جایزه دستاورد هنری یک عمر فعالیت را هم به خانه برد؛ جایزه‌ای که لی در واکنش به آن گفت شایسته‌اش نیست و هنوز خیلی جوان بود برای دریافت آن.

بازیگر ژاپنی یاکوشو کوجی به عنوان بهترین بازیگر مرد برای تریلر جنایی «خون گرگ‌ها» مورد قدردانی قرار گرفت و جایزه ویژه‌ای را هم برای رسیدن به کمال هنری در سینمای آسیا به دست آورد. او از این موفقیت بزرگ ابراز شگفتی کرد و به‌شوخی گفت که از این دو جایزه می‌تواند به عنوان وزنه برای پرورش عضله‌های بازوهایش استفاده کند! جایزه بهترین بازیگر زن هم نصیب سامال یسلیامووا برای درام «آیکا» رسید که محصول مشترک پنج کشور است. یسلیامووا گفت که فیلم‌برداری پنج روز بعد از تولد فرزندش شروع شد.

بازیگر هنگ‌کنگی کارا وای برای نقش مکمل خود در «ترِیسی» تقدیر شد و ژانگ یو که در کمدی چینی «مردن برای بقا» نقش بیماری مبتلا به سرطان خون را بازی کرده است، بهترین بازیگر مرد مکمل شناخته شد. فیلم‌ساز مؤلف چینی جیا ژانکه هم تندیس بهترین فیلم‌نامه را برای «خاکستر خالص‌ترین سفید است» برد.

جایزه بهترین فیلم‌برداری به ژائو زیائودینگ برای «سایه» تعلق گرفت که همکار قدیمی ژانگ ییمو است که اواخر سال میلادی جاری نخستین تجربه کارگردانی‌اش را از سر خواهد گذراند. ما کوانگ‌وینگ هم جایزه بهترین طراحی صحنه را برای «سایه» گرفت. سوکاموتو شینیا برنده تندیس بهترین تدوین برای درام «کشتن» شد. این بازیگر-کارگردان ژاپنی به همکار هنری دیرینه‌اش ایشیکاوا چو موسیقی‌دان ادای احترام کرد که در زمان تولید «کشتن» دار فانی را وداع گفت.

جوایز بهترین کارگردان جوان و بهترین بازیگر تازه‌وارد و خوش‌آتیه نیز به‌ترتیب به اولیور چان سیوکوئن نویسنده و کارگردان هنگ‌کنگی برای «همچنان انسان» و بازیگر چینی هوانگ جینگیو برای بلاک‌باستر اکشن پروپاگاندایی دانته لام با نام «عملیات دریای سرخ» رسید (فیلمی که برنده جایزه پرفروش‌ترین فیلم آسیایی ۲۰۱۸ هم شد).

جون چن بازیگر-کارگردان و کِن واتانابه ستاره ژاپنی ریاست هیأت داوران نه‌نفری جوایز فیلم آسیا را بر عهده داشتند.

  • ورایتی