هنر و تجربه: زینومورف، هیولای هراس‌انگیز مجموعه فیلم‌های «بیگانه» چهل‌ساله شد و به این بهانه چند فیلم کوتاه روی پرده خواهند رفت.

این شش فیلم کوتاه که به‌تازگی پیش‌پرده‌شان هم در فضای مجازی منتشر شده است، از این هفته برای طرفداران به نمایش درمی‌آیند تا این‌که به صورت رسمی از سوم مه (سیزده اردیبهشت) نخستین نمایش رسمی‌شان را تجربه کنند. این فیلم‌ها و ایده‌ها از میان ۵۵۰ طرح انتخاب و تولید شده‌اند و احتمالاً تا مدتی تنها فیلم‌های «بیگانه»ای هستند که سینمادوستان می‌توانند تماشا کنند؛ چون تولید قسمت‌های بعدی این مجموعه مدتی‌ست که در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است و خبری از پیش‌تولید یا پروژه‌ای نیست که در ادامه «بیگانه: کاوِنِنت» (۲۰۱۷) در دست ساخت قرار گرفته باشد.

فرنچایز علمی‌خیالی-ترسناک-اکشن «بیگانه» مجموعه‌ای است که نبردهای افسریاری به نام اِلِن ریپلی (سیگورنی ویور) را با یک موجود فرازمینی که اغلب «بیگانه» نامیده می‌شود، به نمایش می‌گذارد. این مجموعه فیلم با «بیگانه» به کارگردانی ریدلی اسکات در سال ۱۹۷۹ شروع شد و سه دنباله مهم بعدی‌اش یعنی «بیگانه‌ها» (۱۹۸۶)، «بیگانه۳» (۱۹۹۲) و «بیگانه: رستاخیز» (۱۹۹۷) را به‌ترتیب سه فیلم‌ساز صاحب نام و برجسته جیمز کامرون، دیوید فینچر (به عنوان نخستین تجربه‌اش) و ژان‌پیئر ژونه کارگردانی کردند. البته ریدلی اسکات در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷ فیلم‌های «پرومتئوس» (پرومته) و «بیگانه: کاوِنِنت» را هم در قالب سرآغازی بر داستان این مجموعه ساخته است.

این شش فیلم کوتاه به‌ترتیب چنین نام دارند: «بیگانه: تنها»، «بیگانه: جلوگیری»، «بیگانه: پیامد»، «بیگانه: نوبت شب»، «بیگانه: اوره» و «بیگانه: نمونه».

  • ایندی‌وایر