هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: سال گذشته کشمکش بزرگی میان غول عرصه پخش مجازی و یکی از معتبرترین رویدادهای سینمایی سال درگرفت که در نهایت بیش‌تر به زیان جشنواره کن تمام شد تا نتفلیکس.

در شرایطی که خیلی‌ها فکر می‌کردند این دو قطب مهمِ صنعت فیلم‌سازی در سال ۲۰۱۹ با هم سازش خواهند کرد و شایعه‌ها مبنی بر دیدارهای مسئولان آن‌ها و مذاکره‌های مختلف در این خصوص بود، حالا «ورایتی» گزارش داده است که هیچ قرارداد و مصالحه‌ای در کار نیست و کن یک بار دیگر با خلأ حضور فیلم‌های نتفلیکس مواجه خواهد شد.

سال گذشته کن در انتظار اولین نمایش جهانی فیلم‌های «روما»، «۲۲ ژوییه»، «در برابر تاریکی» / Hold the Dark و «دیگر سوی باد» بود و همگی می‌توانستند در زمره اتفاق‌های مهم این جشنواره فرانسوی قرار بگیرند. اما به دلیل این قانون فرانسوی که فیلم‌های به نمایش درآمده در سینماهای این کشور تا ۳۶ ماه نمی‌توانند در شبکه‌های پخش آنلاین و مجازی عرضه شوند (به‌علاوه اصرار کن به نمایش عمومی تمامی فیلم‌هایی که در بخش مسابقه روی پرده می‌روند)، نتفلیکس راهی جز بیرون کشیدن فیلم‌هایش از کن ندید.

وقتی «روما» در جشنواره‌ها و فصل جوایز و دست‌آخر اسکار درخشید و بسیار تحسین شد، خیلی‌ها فکر کردند کن کوتاه می‌آید تا دیگر شاهد تکرار چنین وضعیتی نباشد به‌خصوص که خبر تمایل نتفلیکس به اولین نمایش جهانی «مرد ایرلندی» مارتین اسکورسیزی هم به گوش می‌رسید.

البته گفته می‌شود دلیل اصلی غیبت نتفلیکس در کن این است که نه فیلم اسکورسیزی و نه فیلم‌های جدید استیون سودربرگ و برادران سَفدی اصلاً آماده نمایش نیستند و به این رویداد نمی‌رسند! انگار امسال خبری از دعوای کن و نتفلیکس نخواهد بود و برای دیدن ادامه سرنوشت این دو قطب باید تا سال ۲۰۲۰ صبر کرد.

  • پلی‌لیست