هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: این روزها شایعه‌های زیادی درباره فیلم‌هایی به گوش می‌رسند که ممکن است اولین نمایش جهانی‌شان را در جشنواره کن تجربه کنند، از جمله «روزی روزگاری در هالیوود» اثر کوئنتین تارانتینو که می‌تواند در بیست‌وپنجمین سالروز نمایش «داستان عامه‌پسند» روی پرده برود.

اما حالا به لطف «ددلاین» هر روز اخبار دقیق‌تری از آثار جشنواره کن شنیده می‌شود و خبر فوق‌العاده این است که فیلم کنجکاوی‌برانگیز ترنس مالیک با عنوان «رادِگوند» که مدت‌هاست سینمادوستان انتظارش را می‌کشند به احتمال قوی در این رویداد سینمایی به نمایش درمی‌آید. دلیل قطعی نبودن این موضوع هم به آماده نبودن فیلم برمی‌گردد که اگر برگزیده شود، نسخه‌ای از آن در کن نمایش داده می‌شود. البته خیلی بعید است که کن در صورت رسیدن فیلم، فرصت رونمایی از آن را از دست بدهد و جایگاه والای سازنده‌اش مالیک را در نظر نگیرد.

فیلم دیگری که به نظر می‌رسد از جشنواره کن سر درمی‌آورد، «رنج و عزت» به کارگردانی پدرو آلمودووار است با بازی‌های پنه‌لوپه کروز و آنتونیو باندراس. به هر حال این فیلم که نمایش عمومی‌اش از این هفته در اسپانیا آغاز می‌شود، فعلاً در انتظار تأیید شدن از سوی مسئولان کن و قرارگیری در فهرست نمایش است.

«حقیقتِ» هیروکازو کوریئدا هم از آن فیلم‌هایی است که احتمال حضورش در کن بالاست، به‌خصوص که از ترکیب بازیگرانِ فرانسوی فوق‌العاده‌ای برخوردارست و این واقعیت را هم نباید فراموش کرد که فیلم‌ساز برجسته‌اش سال گذشته برای «دله‌دزدها» نخل طلای کن را به خانه برد. از فیلم‌های دیگری که در گزارش «ددلاین» نام‌شان آمده و البته حضورشان در کن هنوز تأیید نشده است عبارتند از: «اِما» (پابلو لارائین)، «باید بهشت باشد»‌ (الیا سلیمان)، «انگل» (بونگ جون‌هو)، «مهمان افتخاری» (اتوم اِگویان) و «تاریخچه حقیقی دارودسته کِلی» (جاستین کِرزِل).

اما دو فیلمی که خیلی‌ها انتظار دارند در جشنواره کن به تماشای‌شان بنشینند، «به سوی ستارگان» (جیمز گری؛ با بازی برد پیت) و «علیه همه دشمنان» (بِنِدیکت اَندروز؛ با بازی کریستن استوارت) هستند. البته اثر جدید جیمز گری ممکن است به جشنواره نرسد چون هنوز در مرحله پس از تولید و کار روی جلوه‌های ویژه است. خود گری هم در این باره اظهار نظر کرده و گفته است که شاید به نمایش در ماه مه نرسند. اما سازندگان فیلم دوم فکر می‌کنند جشنواره ونیز ویترین بهتری برای فیلم‌شان است و با این‌که بازیگر زن اصلی «علیه همه دشمنان» در فرانسه هم محبوب است اما آن‌ها حضور مقتدرانه در فصل جوایز را مهم‌تر می‌دانند و نقش ونیز در این خصوص ثابت‌شده است.

فهرست فیلم‌های جشنواره کن در هفته‌های آتی منتشر خواهد شد و این رویداد از ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) کارش را آغاز می‌کند.

  • پلی‌لیست