هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: جیم کری چند دهه است که به کمدینی محبوب و بازیگری تحسین‌شده در نقش‌های دراماتیک بدل شده اما هرگز چهره محبوب فصل جوایز نبوده است!

جیم کری در حالی ممکن است اواخر امسال برای مجموعه کمدی موفق «شوخی»، اولین نامزدی جایزه امی کارنامه‌اش را به دست بیاورد که هیچ وقت بازیگر محبوب فصل جوایز نبوده است. او در گفت‌وگوی جدیدی با «ونیتی فر» از آزردگی‌اش از فصل جوایز و اسکار گفته است و این‌که چرا همه این‌ها یک بازی است که او علاقه‌ای به شرکت در آن ندارد.

وقتی مصاحبه‌کننده اشاره می‌کند که کری هنوز نامزد جایزه اسکار نشده است، او چنین پاسخ می‌دهد: «دوز و کلک و مسخره‌بازی زیادی پیرامون فصل جوایز جریان دارد که چیزی جز یک نمایش بزرگ لعنتی نیست… اگر سروکله شما در یک مراسم شام خاص پیدا نشود، همه شانس‌های‌تان را برای حضور در فصل جوایز از دست می‌دهید. هرگز در این بازی خوب نبوده‌ام… اما تنها وقتی که واقعاً ناراحت و آزرده می‌شوم زمانی است که کسی می‌گوید «باید» برای ایفای نقشی نامزد جایزه‌ای می‌شدم و… چرا باید از نامزد نشدنم ناخشنود باشم یا غر بزنم؟ واقعاً چرا؟ دوران فوق‌العاده و خوشی را تجربه کردم و با گروهی از آدم‌ها آشنا شدم… همین کافی نیست؟»

اما جیم کری هنوز نامزد جایزه اسکار هم نشده است؛ و این در حالی است که او برای بازی در نقش اندی کافمن در «مردی روی ماه» جایزه گلدن گلوب را به دست آورد و نامزد جایزه اتحادیه بازیگران آمریکا هم شد و اصلاً به همین خاطر بود که نامزد نشدن او در اسکار آن دوره، به عنوان یک اشتباه بزرگ در نظر گرفته می‌شود. اما این تنها نقش و بازی جیم کری نبوده است که نامزدی جوایز گلدن گلوب را برایش به ارمغان آورده. او برای فیلم‌های «نمایش ترومن» و «درخشش ابدی ذهن بی‌آلایش» نیز نامزد جوایز بهترین بازیگر مرد اصلی گلدن گلوب شده است. البته ناگفته نماند که «درخشش ابدی ذهن بی‌آلایش» نخستین و تنها نامزدی جایزه بفتا را هم برای کری در پی داشت. به هر حال کری به این چیزها اهمیتی نمی‌دهد و تنها موضوعی که برایش مهم است خود فیلم‌ها و روابطی است که سر صحنه شکل می‌گیرند.

شبکه «شوتایم» تولید فصل دوم مجموعه «شوخی» را آغاز کرده است که در پایان سال میلادی جاری، دوباره کری را به تلویزیون برمی‌گرداند. علاوه بر این، جیم کری با نقش مکملی در «سونیک خارپشت» دوباره در یک پروژه هالیوودی پرهزینه و عظیم بازی خواهد کرد؛ فیلمی که قرارست از هشتم نوامبر (هفده آبان) در سینماها به نمایش درآید.

  • ایندی‌وایر