هنر و تجربه ترجمه رضا حسینی: آنیس واردا به عنوان یکی از چهره‌های مهم و برجسته موج نوی سینمای فرانسه شناخته می‌شود و فیلم‌های فوق‌العاده‌ای را در کارنامه دارد که آخرین‌شان، مستند نامزد جایزه اسکار «چهره‌ها مکان‌ها» (۲۰۱۷) است.

بیانیه خانواده واردا که «گاردین» آن را منتشر کرده است، می‌گوید: «آنیس واردای هنرمند و کارگردان، شب پنج‌شنبه ۲۹ مارس (۹ فروردین) به خاطر عوارض سرطان در خانه‌اش درگذشت. او در میان دوستان و اعضای خانواده‌اش بود.» به هر حال دشوار است که در اشاره به آثار کارنامه واردا که مملو از فیلم‌های تأثیرگذار است فقط از یکی‌دو فیلم نام برد و گفت که او را با این فیلم‌ها می‌شناسند. با این وجود، خیلی‌ها او را با فیلم سال ۱۹۶۲ «کلئو از ساعت پنج تا هفت» به خاطر می‌آورند که یکی از نقاط درخشان‌تر کارنامه‌اش به شمار می‌رود. این فیلم که درباره خواننده‌ای است که می‌ترسد از سرطان بمیرد و در انتظار نتیجه آزمایش بایاپسی است، در جشنواره کن روی پرده رفت و برای کسب جایزه نخل طلا رقابت کرد.

اما واردا که در دهه‌های پایانی فعالیت‌هایش فقط مستند می‌ساخت، با «چهره‌ها مکان‌ها» ابتدا در بخش خارج از مسابقه جشنواره کن ۲۰۱۷ حضور پیدا کرد و جایزه چشم طلایی را برنده شد؛ و در نهایت، در نودمین دوره از جوایز آکادمی، نامزد اسکار بهترین مستند بلند سال شد. این مستند که با بودجه‌ای یک میلیون دلاری ساخته شد، در گیشه اکران محدود، سه‌ونیم میلیون دلار فروخت و با استقبال گسترده منتقدان سراسر جهان روبه‌رو شد؛ به گونه‌ای که در سایت جمع‌آوری آرای منتقدان «متاکریتیک» به امتیاز میانگین فوق‌العاده ۹۴ از ۱۰۰ بر اساس ۲۲ نقد دست یافته است.

جدیدترین و آخرین فیلم واردا با عنوان «واردا اثر آنیس» / Varda by Agnes در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۹ اولین نمایشش را پشت سر گذاشته است و باید دید در ادامه چه سرنوشتی برایش رقم خواهد خورد.

  • پلی‌لیست