هنروتجربه:علی نصیریان در مراسم تشییع پیکر جمشید مشایخی به دوران سینما و تئاتر در روزگار همدوره‌ای‌هایش اشاره کرد و گفت که کسی جای جمشید مشایخی را نمی‌گیرد.

مراسم تشییع مرحوم جمشید مشایخی، بازیگر سینما و تئاتر صبح امروز شنبه، ۱۷ فروردین از مقابل تالار وحدت برگزار شد.

از مدیران حاضر در مراسم می‌توان به حسین فریدون نماینده رییس جمهور،پرویز حناچی شهردار تهران،سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی، علی‌اصغر کاراندیش معاون توسعه مدیریت و منابع و سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمد مسجدجامعی رئیس کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر اشاره کرد. همچنین هنرمندانی همچون قطب‌الدین صادقی، بهمن فرمان آرا،اصغر همت، علی دهکردی، نادر طریقت، فرشته طائرپور، ایرج راد، حسن فتحی، داریوش فرهنگ، لاله اسکندری، رضا بنفشه‌خواه، داریوش اسدزاده، ابوالفضل پورعرب، بهزاد فراهانی، همایون اسعدیان، اکبر زنجانپور، منیژه محامدی، سیاورش طهمورث، سعید داخ، امیریل ارجمند، جمشید گرگین، پرویز پورحسینی، کوروش زارعی، هادی مرزبان، شهرام کرمی، اسماعیل خلج، محرم زینال زاده، مهدی شفیعی، حسن پورشیرازی، پرستو صالحی، محمد حاتمی، محمد شیری، حبیب رضایی و… از هنرمندان شرکت‌کننده در این مراسم بودند.

عباس سجادی اجرای این مراسم را برعهده داشت. شهرام گیل‌آبادی مدیرعامل خانه تئاتر اولین سخنران این برنامه بود که به حادثه سیل اشاره کرد و گفت:«آغاز این بهار دهشتناک با سیل و سفر این هنرمند ناب مردمی همراه بود و خانواده تئاتر تلاش می‌کند به تاسی از این هنرمند پیشاهنگ همراهی مردم ایران باشد. همچنین خانه تئاتر تلاش می‌کند زبان صادقانه ملت باشد و بهترین سرسلامتی برای خانواده مشایخی، امتداد راه این بازیگر است و خانواده تئاتر نصیحت‌های او را آویزه گوش خود کند.»

ایرج راد،‌ رئیس هیات مدیره خانه تئاتر نیز به خصوصیات مشایخی اشاره کرد:«جمشید مشایخی سال‌ها به هنر این کشور عاشقانه خدمت کرد. این هنرمند عاشق مردم و عاشق کار فرهنگی و هنری بود. مشایخی همواره عاشق بود و هرگاه به روی صحنه می‌رفت، صحنه را می‌بوسید و با عشق کار می‌کرد. او خودش را عاشق ایران و‌ خاک زیر پای مردم ایران می‌دانست.»

او با بیان اینکه مشایخی بیش از ۶۰ سال خودش را وقف هنر کرد، افزود:«باید یک مکان را به نام او نامگذاری کرد و باید مکان‌ها و‌ محلات را به نام هنرمندان نامگذاری کرد.»

در ادامه منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما درباره مشایخی عنوان کرد:«جمشید مشایخی مانند برخی افراد نان به نرخ روز خور نبود. او نان به خون جگر خورد که ماندگاری هنر و فرهنگ کشور جز به خون جگر نمی‌شود. ما ریزه‌خوار افرادی همچون جمشید مشایخی هستیم. او با گیسوی خود ماه را به زمین کشید. من سپاسگذار همه کسانی هستیم که در طول بیماری از او نگهداری کردند.»

علی نصیریان، بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون هم درگذشت دوستانش هم‌دوره‌اش را سخت توصیف کرد:«آقای مشایخی در درگذشت آقای رشیدی گفتند انتظار نداشتم بیایم اینجا برای این مراسم، من انتظار داشتم با تو، انتظامی و رشیدی روی صحنه بیایم. این روزها حال خوشی ندارم، همسرم را از دست دادم و بعد رشیدی، انتظامی و حالا مشایخی که این‌ها ضربه‌های بزرگی بر پیکر من بود.»

او سپس به خاطراتش با این بازیگر اشاره کرد:«ما تئاتر را در کشور راه انداختیم و با مشایخی در سال ۱۳۳۶ آشنا شدم، این هنرمند در چند دوره رشد کرد. اول دوره تئاتر تلویزیونی در تلویزیون خصوصی بود و همه هنرمندان قدیمی با هم شروع به کار کردند و مشایخی در آن دوران بسیار خوش درخشید. دوران بعدی تئاتر سنگلج بود و دوران بعدی سینما و تلویزیون بود که آثار بسیار خوبی را ارائه کرد، این هنرمند در هر دوره‌ای درخشید و پخته‌تر شد. مشایخی در فیلم «گاو» بسیار خوش درخشید هرچند نقش کوچکی داشت و چقدر زیبا و ظریف این نقش را اجرا کرد.»

نصیریان درباره نقش مشایخی در کمال الملک گفت:«او کمال‌الملک را زنده کرد و به تصویر کشید. او یکی ازپنج ستون هنرهای نمایشی ایران بود و با رفتن این هنرمندان، این هنر سست می‌شود، اگرچه بسیاری هنرمندان با استعداد و خلاق داریم اما کسی جای جمشید مشایخی را نمی‌گیرد. مشایخی علم عشق را از دفتر نیاموخت بلکه خودجوش به آنچه می‌خواست رسید.»

محمدرضا جعفری، جلوه مدیر شبکه دو سیما نیز در سخنانی کوتاه اظهار کرد که این هنرمند پهلوانی را نه بازی که زندگی کرد و پس از آن حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی به یاد او خواند اما پیش از آن گفت:«همه می‌دانند این هنرمند چه منش و شخصیتی داشت، ما باید از این هنرمند درس جوانمردی یاد بگیریم. متاسفانه این اواخر در فضای مجازی با برخوردها و کلماتی استفاده کردند که درست نبود. چون استاد مشایخی عاشق آواز و غزل بود، به یادش چند بیت می‌خوانم.»

سام مشایخی، فرزند جمشید مشایخی آخرین سخنران این مراسم بود که از مردم قدردانی کرد:«دوست داشتم از مردم عزیز و مهربان که قدر هنر و هنرمند را می‌دانند تشکر کنم، مخصوصاً در این سال‌ها که فضای مجازی رونق گرفت به پدر من خیلی محبت داشتند. من مطمئنم پدرم از این شکوه حضور ملت خیلی خوشحال است.»

او ادامه داد:«خیلی‌ها دوست دارند بگویند جمشید مشایخی کمال الملک سینمای ایران بود اما با احترام به این هنرمند می‌خواهم بگویم ما که کمال الملک داشتیم، الان جمشید مشایخی سینمای ایران را از دست داده‌ایم.»

در پایان هم نماز میت توسط حجت‌الاسلام دعایی قرائت شد و پیکر جمشید مشایخی برای خاکسپاری در قطعه هنرمندان بهشت زهرا بدرقه شد.