هنر و تجربه مریم شاه‌پوری: الیزابت چای واسارهلای و جیمی چین که در مراسم آکادمی ۲۰۱۹، تندیس طلایی اسکار بهترین مستند بلند را برای «انفرادی آزاد» برنده شدند، می‌خواهند فیلمی داستانی را برای نتفلیکس کارگردانی کنند.

این دو که اولین مراحل مذاکره با غول عرصه پخش مجازی را پشت سر می‌گذارند، احتمالاً اقتباسی از کتاب جونِس بانیئر با نام «سرقت بالگرد» را در گام بعدی‌شان به عنوان فیلم‌ساز جلوی دوربین می‌برند؛ درامی که قرارست جیک جیلنهال نقش اصلی آن را بازی کند که یکی از تهیه‌کنندگان این پروژه هم هست.

فیلم‌نامه را استیون نایت نوشته است که راوی داستان حقیقی چهار مرد جوان سوئدی حومه‌نشین است که هر یک ملیتی متفاوت دارند و در نهایت موفق می‌شوند یکی از درماتیک‌ترین سرقت‌های تاریخ را انجام دهند. در سال ۲۰۰۹ گروهی از دزدان در واست‌بِرگا سرقتی پنج میلیون دلاری را با یک بالگرد دزدی ترتیب دادند؛ سرقتی که پلیس را شگفت‌زده کرد و چهار گنگستر را به قهرمانان محلی بدل کرد. پول‌های این سرقت هرگز پیدا نشدند.

این کتاب را جیلنهال و ریوا مارکر کشف کرده و اقتباس از آن را به نتفلیکس پیشنهاد کرده‌اند. به هر حال، این پروژه کاملاً مناسب فیلم‌سازان اسکاری «انفرادی آزاد» به نظر می‌رسد که در مستند اسکاری‌شان به‌خوبی صعود بی‌طناب الکس هانولد از دیواره مرتفع ال کاپیتان (معروف به اِل کَپ) در پارک ملی یوسیمیتی را به تصویر کشیده‌اند.

  • ددلاین