هنروتجربه-مرسده محمدی: نخستین نشست نقد و بررسی فیلم‌های هنروتجربه اصفهان در سال ۹۸، دوشنبه ۱۹ فروردین  با اکران فیلم «پناه» به کارگردانی احمد بهرا‌می ‌و تهیه‌کنندگی ناهید عزیزی در پردیس سیتی‌سنتر این شهر برگزارشد.

در این نشست که با اجرای مصطفی اسماعیلی و با حضور کارگردان و تهیه کننده این فیلم برگزار شد، نکاتی در خصوص چگونگی ساخت فیلم و همچنین ایده اصلی فیلم و مشکلاتی که کار در کویر دارد، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.

در ابتدای نشست، کارگردان این فیلم با اشاره به این‌که نباید با ساخت و تماشای فیلم‌های سطح پایین سلیقه مردم را پایین آورد، گفت: «مردم وقتی فیلم‌های بی‌کیفیت را ‌می‌بینند سلیقه‌شان تنزل ‌پیدا می‌کند.»

ناهیدعزیزی نیز ضمن تصدیق این مطلب افزود: «البته این موضوع به شرایط اجتماعی نیز باز‌می‌گردد و مردم وقتی تحت فشار هستند میل به سطحی‌نگری دارند و کمتر دوست دارند وارد مسائل عمیق‌تر شوند.»

تهیه کننده فیلم هم‌چنین از نمایش و اکران با کیفیت فیلم در سینمای سیتی سنتر اصفهان اظهار خرسندی کرد:«تاکنون فیلم خودمان را در هیچ کجا با این کیفیت ندیده بودم حتی در تهران.» بهرا‌می ‌نیز ضمن تصدیق این مطلب گفت:«ما در اصفهان بهترین کیفیت از اکران فیلم خودمان را دیدیم.»

در ادامه مجری نشست سوالی را پیرامون چگونگی شکل‌گیری ایده نگارش فیلم‌نامه و خلق شخصیت پناه پرسید. این سوال را ناهید عزیزی که در نگارش فیلم‌نامه نیز همکاری داشته‌است، پاسخ داد:«اولین محرک این بود که آقای احمد بهرا‌می ‌پس از چند سفر به این منطقه دوست داشتند راجع به این جغرافیا و طبیعت و روستایی که رونق گرفته است و اکنون توریست‌های مختلف به آنجا ‌می‌آیند، فیلم بسازند و این بود که یک سفر با عده‌ای توریست‌ به آنجا رفتیم و از زاویه دید آن‌ها به این مردم نزدیک شدیم، آنچه ذهن ما را درگیر کرد این بود که همه وقتی به آنجا ‌می‌آیند خوش ‌می‌گذرانند،اما با خالی شدن این روستا از توریست‌ها،جریان زندگی چگونه ادامه می‌یابد؟ و این ایده‌ای بود که ذهن ما را درگیر کرد و منجر به ساخت این فیلم شد.»

او در ادامه عنوان کرد:« کارگردان فیلم یک سفربه تنهایی در سکون نیز به این روستا داشتند و خالی بودن آن را نیز تجربه کرده‌اند و اینکه مردم طی روزها منتظرند تا یک اتوبوس برسد و عده‌ای به آنجا بیایند و زندگی آن‌ها را دچار تغییر کنند.»

کارگردان هم در همین ارتباط افزود:« شاید توریست‌ها با خود پول و رنگ ‌می‌آورند و روزمرگی را برای چند روز از میان ‌می‌برند اما بعد ‌می‌روند و پول ‌می‌ماند و فرهنگ بزرگِ شهری که با برخی از هنجارهای خانواده‌های روستایی هم‌خوانی ندارد. ما دلمان ‌می‌خواست این تغییرات را ببینیم و نشان دهیم.»

و عزیزی هم به سوالات بی‌پاسخ خودشان در همین ارتباط اشاره داشت:« برای خود ما یک سری سوال پیش آمد که حتی با پایان فیلم به جوابی نرسیدیم، این که ورود توریست و هجوم فرهنگی به این منطقه تاثیر مثبت دارد یا منفی؟ و این رونق اقتصادی به نفع منطقه است یا نه؟ و اینکه آدم‌های این روستا باید شرایط این روستا را بپذیرند و بمانند و یا بروند؟ و این دغدغه اصلی فیلم است که شاید به نوعی دغدغه بزرگ در کشورمان نیز باشد برای ماندن یا رفتن. و این خیلی شخصی است و سوالی است که نمی‌شود به پاسخ آن رسید و برای هرکسی فرق دارد.»

در بخش دیگری از این نشست بهرا‌می ‌با اشاره به شخصیت پناه و نقش محوری او در این روستا گفت: «الان زندگی در این روستا قائم به پناه نیست و ما دوست داشتیم این شخصیت را این گونه نشان دهیم که او در فیلم آچار فرانسه روستا باشد و به پیرمردها کمک کند. عبدالحسین عاشق نیز در این فیلم قصه واقعی دارد که نقل ‌می‌شود گرچه زمان فیلم‌برداری ما ایشان فوت کرده بودند و ما تنها قصه‌شان را مطرح کردیم. در مهاجرت از کشور نیز برخی مثل ما نمی‌توانند از همه چیز بکنند و بروند و من نیز دلم ‌می‌خواست پناه این‌گونه باشد و برای همین در نمای آخر گلستان را آوردیم و اینکه همه به او احتیاج دارند و او نمی‌تواند برود لااقل اکنون نمی‌رود.»

در ادامه این نشست یکی از تماشاگران با ذکر این نکته که:« فیلمی‌که حرفی برای گفتن نداشته باشد با چند نقد تمام ‌می‌شود، اما این فیلم چند نکته جالب دارد، درگیری‌های ذهنی که افراد در این فیلم دارند و شخصیت‌های مختلفی که با تمام تفاوت‌ها در کنار یکدیگر به صورت منسجم معرفی شده‌اند، بسیار خوب از کار درآمده است.» از کارگردان درباره دلیل بازی‌های کمی‌غلوشده بازیگران پرسید.کارگردان فیلم مشکل بازی برخی از بازیگران فیلم را تاکید کرد.

سپس بهرامی در خصوص پوستر فیلم و مفهوم آن نکاتی را عنوان کرد:« فیلم در سال اول در بازار فیلم کن پذیرفته شد و ما شبانه برای آن پوستر زدیم و چون بازیگر مطرح نداشتیم، نمی‌خواستیم از چهره بازیگران استفاده کنیم.از طرفی چون در جشنواره خارجی به نمایش در‌می‌آمد،‌تلاش کردیم پوستر مینی‌مال‌تر و مفهو‌می‌تر باشد.شخصیت پناه در فیلم بین رفتن و ماندن گیرکرده است.به این تردید در پوستر اشاره می‌شود. تماشاگران خارجی با پوستر ارتباط خوبی برقرار کردند.»

نکته دیگر مطرح شده در این نشست به انتخاب موسیقی فیلم اشاره داشت. بهرا‌می در این ارتباط گفت:«‌این فیلم ابتدا موسیقی نداشت اما خانم عزیزی اصرار داشتند که فیلم بدون موسیقی شاید برای برای بیننده داخلی کمی‌ خسته کننده شود ،بنابراین باران علایی تدوین‌گر فیلم این موسیقی را به صورت انتخابی روی آن گذاشتند که یک موسیقی اسپانیولی است.البته در آن زمان هزینه ساخت موسیقی  را هم نداشتیم.»

تهیه کننده فیلم هم در ادامه اضافه کرد:«دلمان ‌می‌خواست موسیقی فیلم بو‌می ‌باشد و چون این منطقه موسیقی خاصی نداشت و حتی چند تلاش هم برای ساخت موسیقی کردیم که خیلی خوب از آب درنیامد، این موسیقی را که روی فیلم نشسته بود، انتخاب کردیم.»

در این نشست نکاتی هم درمورد فیلم‌برداری خوب فیلم عنوان شد. کارگردان فیلم «پناه» در این زمینه توضیح داد:« بهترین فصل کار در کویر ۱۵ اردیبهشت یا ۱۵ مهر تا آبان است و از طلوع آفتاب تا ده صبح بهترین زمان کار است، ساعات فیلم‌برداری در کویرمصر محدود و کم بود ما از ساعت شش صبح تا ده کار ‌می‌کردیم و بعد نیز به کمپ ‌می‌رفتیم و چهار بعدازظهر تا نزدیک غروب مجدد کار ‌می‌کردیم و دو روز نیز درگیر طوفان شدیم که برای دوربین بسیار خطرناک بود. بچه‌های فیلم‌برداری و صدا نیز بسیار خوب و حرفه‌ای بودند.»

احمد بهرا‌می هم‌چنین ‌در پاسخ به یکی از تماشاگران که از سابقه کاری او می‌پرسید،گفت:« این اولین فیلم دلی ماست و سومین فیلم از نظر تولید، ما فیلم ۹۰ دقیقه‌ای «پایان یک رویا» را در سال ۸۱ ساختیم و بعد فیلم «تونل» را ساختیم که همان سال برنده جایزه بهترین کارگردانی دفاع مقدس شد و شبکه یک آن را چند بار پخش کرده است البته همه جا فیلم «پناه» به عنوان اولین فیلم ما شناخته شده است.»

در پایان این نشست تهیه کننده فیلم نکاتی را در مورد دشواری و محدودیت‌های تولید فیلم مستقل از لحظه پیش تولید و انتخاب عوامل و … مطرح کرد:«قصه ما از یک جایی تغییر پیدا کرد، اتفاقی که ‌می‌افتد این است که به دلیل محدودیت و هزینه برای بسیاری از مسایل را سرصحنه تصمیم ‌می‌گیرید و ما آن موقع ۱۵۰ میلیون تومان هزینه کردیم و با این دید که ‌می‌دانستیم برنمی‌گردد این مبلغ را پرداخت کردیم و خوشبختانه فیلم در دو جشنواره خارجی نیز شرکت کرد و از آن استقبال شد.»