هنروتجربه:سیف الله صمدیان که درباره آرزوهایش در سال ۹۸ صحبت کرد، گفت که وقتی فرمانروایی پول به جای مسائل انسانی حاکم باشد دیگر نمی‌توان برای انسان‌ها آرزویی بهتر از این کرد که خودشان باشند.

سیف‌الله صمدیان، عکاس، فیلم‌ساز و فیلم‌بردار ایرانی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره‌ آرزوهایش برای مردم در سال جدید به ایسنا گفت:«وقتی کرامت انسانی مورد حمله قرار می‌گیرد آدم‌ها نمی‌توانند خودشان باشند. زمانی که فرمانروایی پول به جای مسائل انسانی حاکم باشد دیگر نمی‌توان برای انسان‌ها آرزویی بهتر از این کرد که خودشان باشند.»

او با اشاره به اینکه جامعه سالم باید مسؤولان سالم داشته باشد تا در آن صورت بتواند به اقتصاد، سیاست و فرهنگی سالم دست پیدا کند، عنوان کرد:«اینکه در حال حاضر تا چه حد توانسته‌ایم به الگوهای یک جامعه سالم دست پیدا کنیم، بماند. می‌دانم در حال حاضر جامعه ما از آرامش درونی برخوردار نیست ولی واقعیت این است که مشکلات ما صرفاً به سیاست و وضع بد اقتصادی کشور مربوط نمی‌شود.»

صمدیان ادامه ‌داد:«فرهنگ بد حاکم بر جامعه می‌تواند از دلایل حال بد مردم باشد. به عنوان مثال دروغگویی مردم و اینکه دیگر هیچ کس خودش نیست و بیشتر مردم نقش بازی می‌کنند، آتش‌هایی هستند که به بدنه و هیبت انسانی یک جامعه می‌خورد و دیگر نمی‌تواند فروکش کند. اگر تک تک ما سعی کنیم که تا می‌توانیم دروغ نگوییم، خودمان باشیم و به حرکت‌های جمعی اعتقاد داشته باشیم جامعه به زیرساخت‌های انسانی خود نزدیک خواهد شد و تمام فشارها و فجایع جهانی مثل جنگ یا اتفاقات طبیعی مثل زلزله و سیل هم نمی‌تواند بنیان انسانی را تکان دهد و مردم آن موقع تازه می‌توانند در زمان‌های سخت متحدتر شود.»

صمدیان با بیان اینکه مردم باید تا آنجا که می‌توانند روابط انسانی را بر روابط مادی غالب کنند، افزود:«در این صورت سال‌های بهتری هم خواهند داشت. ولی من امیدی ندارم که به این زودی بتوانیم به این امر دست یابیم ولی آرزو نه بر جوانان عیب است و نه بر پیرمردانی مثل من. امیدوارم آن روز زودتر برسد که دیگر به جایی نرسیم که حتی آرزو کردن برای این مسائل نیز برایمان آرزو شود.»

او در پایان درباره برنامه‌هایش برای سال آینده گفت:«برای برنامه‌های عکاسی در موقعیتی قرار دارم که هر لحظه درگیر آن هستم و تا زمانی که بتوانم و نیروی آن را داشته باشم برنامه‌های عکاسی و جشنواره جشن تصویر سال را برگزار می‌کنم و به فعالیت ساخت مستندسازی هم ادامه می‌دهم.»