هنر و تجربه: اصلاً عجیب نیست که کریستوفر نولان پروژه‌ای را آغاز کند و در توصیف آن واژه‌هایی مانند «عظیم»، «حماسی»، «جاه‌طلبانه» و… شنیده شود.

رابرت پتینسن که در کنار الیزابت دِبیکی و جان دیوید واشینگتن از بازیگران فیلم نولان است که هنوز عنوانی برای آن اعلام نشده، در گفت‌وگو با «ای‌زد سنترال» اجازه نداشته است اسرار یا گوشه‌ای از پیرنگ را برملا کند اما به شیوه خودش وسعت این تجربه سینمایی را چنین توصیف کرده است: «این فیلم دیوانه‌وارترین پروژه و اثری است که پس از سال‌ها دیده‌ام؛ و زمانش سه برابر فیلم‌های معمول است.»

بدیهی است که ما انتظار نداریم نولان فیلمی شش‌ساعته بسازد، هرچند که تردید نداریم اگر چنین شود، با زیبا‌ترین و استادانه‌ترین فیلم شش‌ساعته تاریخ سینما روبه‌رو خواهیم شد. پس احتمالاً پتینسن، وسعت و جاه‌طلبی این فیلم را وصف کرده است. نولان فیلم‌سازی است که همیشه ایده‌های فوق‌العاده و زیادی دارد و به این ترتیب، به‌هیچ‌وجه دور از انتظار نیست که پتینسن تحت تأثیر مطالعه اولیه فیلم‌نامه قرار گرفته باشد! شاید هم اشتباه می‌کنیم و نولان می‌خواهد یک سه‌گانه را پشت‌سرهم بسازد یا هر کار تازه دیگری.

به هر حال با آغاز فیلم‌برداری در هفته‌های آتی، احتمالاً اطلاعات بیش‌تری در خصوص این پروژه منتشر می‌شود تا این‌که زمان اکرانش در هفدهم ژوییه ۲۰۲۰ (۲۷ تیر ۱۳۹۹) برسد.

  • پلی‌لیست