هنرو تجربه: سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۲۹ فروردین آغاز می‌شود.اسامی فیلم‌های بخش‌های مختلف این جشنواره در حال تکمیل است و به گفته  معاون بین‌الملل این رویداد هنری شش گروه داوری مختلف در این جشنواره حضور دارند.

از فیلم‌هایی که به تازگی حضورشان در جشنواره سی‌وهفتم جهانی فیلم فجر اعلام شده می‌توان به نمایش فیلم‌های «یوم الدین»، «یا مال خودت یا ولش کن» و «غروب» در بخش نمایش‌های ویژه – بهترین کشورها اشاره کرد.پیش از این چهار فیلم «زن مبارز» ساخته بندیکت ارلینگسون از ایسلند، «کیک» ساخته عاصم عباسی از پاکستان، «گناهکار» ساخته گوستاو مولر از دانمارک و «قبرهای بی نام و نشان» ساخته ریتی پان از کامبوج از این بخش معرفی شده بود.

هم‌چنین اسامی چهار فیلم دیگر از مجموعه آثار حاضر در بخش نمایش فیلم‌های کمدی معاصر جشنواره جهانی فیلم فجر اعلام شده‌است.«من برگشتم» ساخته لوکا مینیرو، «مردی که ماه را خرید» ساخته پائولو زوکا، «به حال من گریه نکن، انگلیس» ساخته نستور مونتالبانو و «بکاسین» ساخته برونو پودالیدس چهار فیلم کمدی دیگر این بخش هستند.

از دیگر اخبار مرتبط با جشنواره جهانی فیلم فجر هم‌چنین می‌توان به اعلام اسامی فیلم‌های مستند خارجی حاضر در بخش «مستند زیر ذره‌بین» اشاره کرد. به جز دو مستند «نیلوفرهای آبی اثر مونه» و «پیروزی» که پیش از این معرفی شده بودند، هفت مستند «ادواردو گالیانو وگاموندو»، «مسافر نیمه‌شب»، «کاخ توده‌ها»، «پیاتزا ویتوریو»، «حقیقت: گم‌شده در دریا»، «قهرمانان» و «پرونده» از کشورهای مختلف جهان نیز در این بخش به نمایش درمی‌آیند.

به گزارش ستاد خبری سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، امیر اسفندیاری معاون بین‌الملل این رویداد سینمایی از حضور ۱۰۹ اثر خارجی در بخش های مختلف جشنواره خبر داده‌است.

به گفته اسفندیاری بیش از ۱۴۰۰ اثر خارجی  برای بازبینی به این دوره از جشنواره ارسال شده است، که از بین این آثار حدود ۹۰۰ فیلم داستانی بلند، حدود ۲۰۰ فیلم مستند بلند و حدود ۳۰۰ فیلم کوتاه هستند.او در ادامه آماری از آثار پذیرفته شده ارائه داد:« در نهایت ۱۰۹ اثر خارجی در بخش‌های مختلف جشنواره مانند مسابقه بین‌الملل (سینمای سعادت)، جلوه‌گاه شرق (سینمای کشورهای آسیایی و اسلامی)، جشنواره جشنواره‌ها (جام جهان نما)، نمایش‌های ویژه بهترین آثار ملل (فیلم‌هایی که کشورهای مختلف به اسکار معرفی می‌کنند)، مستند زیر ذره بین، شاخه های زیتون، آثار مرمت شده کلاسیک و گونه‌های محبوب مردمی که امسال مروری به سینمای کمدی معاصر جهان است، حضور دارند.»

معاون بین‌الملل سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با بیان اینکه بسیاری از داوران، مدرسان کارگاه‌ها، صاحبان آثار و مهمانان بازار تا به امروز حضورشان را در جشنواره تایید کرده‌اند، گفت: «تا به امروز بیش از ۲۵۵ مهمان شرکت‌شان را در جشنواره قطعی کرده‌اند. همچنین جشنواره سی و هفتم میزبان نمایندگان و آثار ۷۵ کشور جهان است.»

او با اشاره به این‌که شش گروه داوری مختلف در جشنواره سی و هفتم حضور دارند،توضیح داد:«: به غیر از داوری بین‌الملل که پنج داور خارجی و دو داور ایرانی فیلم‌های آن را قضاوت می‌کنند، داوران بقیه بخش‌ها مانند بخش آسیا، فیلم‌های اول، منتقدان بین‌المللی، نت پک و جایزه بین الادیان برای هر بخش بین سه تا پنج نفر داور هستند.»

اسفندیاری با ابراز تاسف از تلاش برخی کشورها برای در انزوا نگه داشتن ایران عنوان کرد: «به دلیل وضعیت بسیار عجیبی که در مورد ارز پیش آمده است، امسال طبیعتاً محدودیت‌های بیشتری برای خودمان قائل شدیم. برای مثال از سال‌های گذشته تهیه بلیت هواپیما برای مهمانان بازار و برخی بخش‌های دیگر برعهده خودشان بود. ما امسال این روند را گسترش دادیم و در عین حال تصمیم گرفتیم برخی بخش‌ها را نیز محدودتر برگزار کنیم.»