هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: سال ۲۰۱۹ است و فناوری به شیوه‌هایی ما را در بر گرفته است که یک دهه پیش حتی تصورش را هم نمی‌کردیم. احتمالاً به همین خاطر ورنر هرتسوگ فکر می‌کند شیوه‌های سنتی تربیت سینماگران را باید فراموش کرد.

هرتسوگ در گفت‌وگویی با «وِرج» درباره جایگاه فناوری در سینما و فیلم‌سازی صحبت کرده است و این‌که چه‌طور مدارس سینمایی سنتی دیگر جواب‌گو نیستند: «امروز به‌راحتی می‌توانید با یک دوربین خوب که گران هم نیست فیلم بسازید. اگر از یک میکروفن خوب استفاده کنید، می‌توانید با گوشی همراه‌تان صدا را ضبط کنید و می‌توانید با لپ‌تاپ فیلم‌تان را تدوین کنید.»

هرتسوگ در ادامه می‌افزاید: «به عبارت دیگر، شما می‌توانید با ده هزار دلار یا کم‌تر یک فیلم بلند بسازید؛ و این حرفی است که دائم به شاگردانم در مسترکلاس‌های آنلاین می‌گویم: منتظر نباشید که سیستم شما را بپذیرد. شما سیستم خودتان را ایجاد می‌کنید، بودجه خودتان را جمع می‌کنید و فیلم بلند اول‌تان را می‌سازید یا نخستین مستند خودتان را.» همان طور که پیش از این هم می‌دانستیم، هرتسوگ یکی از کسانی است که از آینده تدریس آنلاین به‌گرمی استقبال کرده است.

فیلم‌ساز برجسته آلمانی درباره آینده مدارس سینمایی سنتی هم بر این باور است: «متأسفانه مدارس سینمایی قرار نیست به صورت کامل از بین بروند. ای‌کاش این طور می‌شد. آرزوی من این است که همه خودشان ناگهان ظهور کنند و خودآموخته باشند و از زندگی و خود جهان درس گرفته باشند.»

  • پلی‌لیست