هنر و تجربه ترجمه رضا حسینی: فیلم‌ساز سنگالی جبریل دیوپ مامبتی از همان نخستین فیلم بلندش با عنوان «سفر کفتار» تأثیر خود را بر سینمای بین‌الملل گذاشت.

«سفر کفتار» در جشنواره کن ۱۹۷۳ به نمایش درآمد و دست‌آخر جایزه منتقدان بین‌المللی را برنده شد. البته مامبتی فقط یک فیلم بلند دیگر ساخت با نام «کفتارها»، ولی همین دو فیلم بلند در کنار پنج فیلم کوتاه کارنامه‌اش، او را به یکی از مهم‌ترین فیلم‌سازان تاریخ سینمای آفریقا بدل کردند.

البته مامبتی می‌خواست فیلم بلند دیگری هم در ادامه «سفر کفتار» و «کفتارها» بسازد و سه‌گانه‌ای را در باب استعمار و فساد کامل کند اما تلاش‌هایش ناتمام ماند و در سال ۱۹۹۸ درگذشت. اما خبر خوب این است که «کفتارها» از روی نگاتیو اصلی‌اش ترمیم شده است و از ۲۶ آوریل (۶ اردیبهشت) قرارست در سراسر ایالات متحده روی پرده سینماها برود؛ و به همین بهانه آنونس جدیدی هم از آن عرضه شده است.

«کفتارها» اقتباسی خارق‌العاده و شوخ‌طبعانه از نمایش‌نامه فریدریش دورنمات – نویسنده آوانگارد سوییسی – با نام «مهمان» (اثری اخلاقی درباره انتقام و حرص) است که داستان زن ثروتمندی را بازگو می‌کند که به زادگاه صحرایی و فقرزده‌اش برمی‌گردد که سه دهه قبل در آن‌جا قربانی شده و حالا می‌خواهد انتقام بگیرد. این فیلم هجویه‌ای گزنده است که استعمار نو و ماتریالیسم سبک غربی را نکوهش می‌کند.

اکران دوباره «کفتارها» به صورت محدود و از شهر نیویورک آغاز می‌شود.

  • ایندی‌وایر