هنروتجربه: نشست رسانه‌ای نهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم «وارش»صبح امروز دوشنبه ۲۶ فروردین ماه  با حضور اهالی رسانه در خانه هنرمندان برگزار شد. در این نشست مهدی قربانپور دبیر جشنواره توضیحاتی درباره نحوه برگزاری ارائه و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

در ابتدای این نشست، مهدی قربانپور به وقفه چهار ساله برگزاری این رویداد اشاره داشت و سپس با بیان این مطلب که در نظر داریم به سال‌های اوج جشنواره برگردیم، عنوان کرد: « می‌خواستیم جدا از این که دولت سرمایه‌گذار اصلی جشنواره است، از پتانسیل های فردی و توان جمعی بهره بگیریم. سیاست‌های جشنواره در نهمین دوره،بر فرهنگ عامه، سنت‌های زیستی، رفتاری و گفتاری تاکید دارد. فیلم های راه یافته به جشنواره نیز با همین محورها حضور دارند.»

دبیر جشنواره در ادامه آماری از آثار متقاضی شرکت در جشنواره ارائه داد:«مجموع ۳۳۴۱ اثر که شامل ۱۶۷۲ اثر داخلی و ۱۶۶۹ اثر خارجی از آثار کشورهای حوزه دریای کاسپین بوده است. بخش دیگری به دلیل حضور آقای ایوبی در شورای سیاستگذاری جشنواره با همکاری کمیسیون ملی یونسکو اتفاق افتاده است و آن بخش ویژه جنگل های هیرکانی است که با توجه به سیل‌های اخیر ضرورت بیشتری یافته است.«

او با اشاره به بخش‌های مختلف جشنواره گفت:«در این دوره رئیس فستیوال جشنواره باکو مهمان ما هستند و ۱۰ فیلم در بخش مرور فیلم های کشور آذربایجان مورد توجه است. همچنین استان گیلان به عنوان استان مهمان جشنواره ما را همراهی می کند و جزئیات نمایش فیلم‌ها و نشست‌ها در این استان متعاقبا اطلاع رسانی می‌شود به بخش بین‌الملل نیز توجه ویژه‌ای شده است و فیلم هایی که از سال ۲۰۱۵ به بعد تولید شده اند در حوزه میراث مشترک از کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و ایران که کشورهای حوزه دریای خزر هستند در جشنواره نمایش داده می شوند.»

قربان‌پور هم‌چنین درباره کارگاه‌های تخصصی این جشنواره توضیح داد:« کارگاه های اندیشه و اجرا در فیلم مردم نگاری با تدریس همایون امامی، تکنیک‌های توزیع فیلم مستند در جشنواره ها با حضور احد محبی و محمد رضا فرطوسی، تولید فیلم مستند مردم شناسی با حضور فرهاد ورهرام، آغاز و پایان در فیلم مستند با حضور مهرداد اسکویی، امر ذهنی و امر واقع در مستند با حضور فرشاد فدائیان، ساز و کارهای تامین سرمایه جمعی برای تولید یک فیلم با حضور زینب تبریزی و شیما صابری، زیبایی شناسی جغرافیا و لوکیشن در تولید فیلم با حضور پرویز جاهد، جامعه شناسی فیلم عامه پسند با حضور جواد طوسی و خسرو دهقان در ایام جشنواره برگزار می شوند. همچنین نشست هایی بین المللی نیز با حضور هنرمندان شناخته شده و مطرح خارجی برگزار می شود که می توان به نشست موسیقی و سینما با حضور آنتون لابچنکو(موسیقیدان برجسته روسی) و روند همکاری شرکت های تولید فیلم با فیلم سازان با حضور میلیاشا ایتوگانوا(مدیر اجرایی جشنواره بین الملی فیلم کازان) و تجربیان یک فیلمساز حرفه ای با حضور سرگنی دووروتسوی اشاره کرد.»

دبیر جشنواره در مورد ثبت جنگل‌های هیرکانی در یونسکو هم گفت:«چند پنل تخصصی در شهر رامسر همزمان با جشنواره برگزار می‌شود. آقای ایوبی نیز در ایام جشنواره حضور دارند. همچنین با نمایش هشت فیلم در بخش ویژه جنگل‌های هیرکانی می‌توانیم کمک بزرگی برای به جریان انداختن دوباره این ماجرا در یونسکو داشته باشیم.»

در پایان این نشست  از پوستر نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش و چهار بخش دیگر این رویداد سینمایی رونمایی شد.

نهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم «وارش»از  ۹ تا ۱۳ اردیبهشت در استان مازندران و شهر بابل  برگزار می‌شود.