هنروتجربهترجمه مریم شاه‌پوری: آلن دلون بازیگر بزرگ فرانسوی که در شاهکار لوکینو ویسکونتی «یوزپلنگ» (۱۹۶۳) بازی کرده است، نخل طلای افتخاری هفتادودومین جشنواره فیلم کن را دریافت می‌کند.

جشنواره کن که از ۱۴ تا ۲۵ مه (۲۴ اردیبهشت تا ۴ خرداد) برگزار خواهد شد، دلون را به عنوان «شمایلی جهانی، یک غول بازیگری و افسانه‌ای زنده توصیف کرده است که حتی در گیشه هم می‌درخشد… و جایزه نخل طلا برای تجلیل از حضور شگفت‌انگیز دلون در تاریخ سینماست.»

دلون که در ژاپن به Spring Samurai ملقب است، در بیش از هشتاد فیلم بازی کرده و با برخی از بهترین فیلم‌سازان و بازیگران تاریخ سینما همکاری کرده است. البته جشنواره کن در بیانیه خود به فعالیت‌های دلون به عنوان تهیه‌کننده و کارگردان هم اشاره کرده و در ادامه در ستایش قدرت بازیگری او نوشته است: «او در «سامورایی» با کاریزما و چشمان و تنشی که در چهره نمایش می‌دهد، بازیگری‌اش را به ژانری خاص خودش بدل کرد؛ و برای همین به منبع الهام جان وو و کوئنتین تارانتینو بدل شد.»

ارتباط دلون با جشنواره کن به آغاز فعالیت‌هایش برمی‌گردد و اولین نمایش کمدی ایتالیایی-فرانسوی «لذت زندگی» (رنه کلمان، ۱۹۶۱)؛ و البته پس از آن هم چند باری در این رویداد حاضر شد از جمله برای نمایش فیلم‌های «کسوف» (میکل‌آنجلو آنتونیونی، ۱۹۶۲)، «یوزپلنگ» (ویسکونتی، ۱۹۶۳) و «آقای کلاین» (جوزف لوزی، ۱۹۷۶). به‌علاوه، دلون در جشنواره‌های بزرگداشت شصتمین سال کن حاضر شد و حامی ترمیم بعضی از فیلم‌های محبوبش برای «کلاسیک‌های کن» بوده است.

تیئری فرمو در مقام مدیر هنری جشنواره کن می‌گوید: «پیئر لِسکیور و من خیلی خوش‌حالیم که آلن دلون پذیرفت که در جشنواره از او تقدیر کنیم. او مدت‌ها بود که تردید داشت و نمی‌خواست نخل طلا را قبول کند چون فکر می‌کرد فقط باید برای تجلیل از کارگردانانی به کن بیاید که با آن‌ها همکاری کرده است.» دلون برای بازی در فیلم‌هایی چون «روکو و برادرانش» (ویسکونتی، ۱۹۶۰)، «ظهر بنفش» (رنه کلمان، ۱۹۶۰)، «رولزرویس زرد» (آنتونی اسکویت، ۱۹۶۵)، «فرمان گم‌شده» (مارک رابسن، ۱۹۶۶) و «سامورایی» (ژان‌پیئر ملویل، ۱۹۶۷) مورد تحسین منتقدان هم قرار گرفت.

دلون با این‌که گفته روزهای بازیگری‌اش به سر رسیده است ولی به‌تازگی به یکی از افسوس‌هایش اعتراف کرده است: «موضوعی هست که در دوران بازیگری‌ام فرصتش را از دست داده‌ام و همیشه روحم را آزار می‌دهد: دوست دارم پیش از مرگم در فیلمی از یک کارگردان زن بازی کنم و او مرا هدایت کند.»

هفتادودومین جشنواره کن با نمایش فیلم جدید جیم جارموش «مردگان نمی‌میرند» که در بخش مسابقه هم حضور دارد، افتتاح خواهد شد و فیلم‌ساز مطرح مکزیکی برنده اسکار، الخاندرو گونسالس اینیاریتو رییس هیأت داوران این دوره است.

  • ورایتی