هنروتجربه: فیلم «قهوه» به کارگردانی کریستیانو بورتونه از هشتم اردیبهشت در سینماهای هنروتجربه به نمایش درمی‌آید.

فیلم «قهوه» به کارگردانی کریستیانو بورتونه که محصول مشترک سه کشور ایتالیا، چین و بلژیک است و در سال ۲۰۱۶ ساخته شده، از یکشنبه هشتم اردیبهشت در سینماهای هنروتجربه به روی پرده می‌رود.

کریستیانو بورتونه، فیلم‌نامه نویس و کارگردان در سال ١٩٩١ از دانشگاه نیویورک فارغ التحصیل شد و تاکنون کارگردانی شش فیلم بلند و چند فیلم مستند را که جایزه کسب کرده‌اند، برعهده داشته است. «قهوه» (٢٠١۶)، مستند «رایحه زمین»  ٢٠١٢، «١٠ قانون عاشق شدن» (٢٠١١)، «قرمز مانند آسمان» ٢٠٠۶، مستند «گیاه ممنوع»  ٢٠٠٢، «من مثبت هستم» ٢٠٠٠ و «آبادی» ١٩٩۴ از جمله آثار او هستند.

فیلم «قرمز مانند آسمان» این کارگردان جایزه دیوید دی دوناتلو را در سال ٢٠٠٧ دریافت کرد. این فیلم همچنین جایزه بهترین فیلم را در بیش از ٢۵ جشنواره بین المللی فیلم از جمله سان پائولو، سیدنی، ونکوور، تورنتو، جشنواره فیلم جوانان مونترال، جشنواره فیلم هامبورگ، جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان تل آویو و جشنواره فیلم‌های کودکان آمستردام از آن خود کرد.این کارگردان به عنوان داور بخش بین‌الملل با جشنواره کودک اصفهان نیز همکاری داشته‌است.

بورتون در نوشتن کتاب «چگونه فیلم کوتاه بسازیم» نیز همکاری داشته و در چندین مدرسه و کارگاه بین‌المللی فیلم از جمله آکادمی فیلم پکن تدریس کرده است. او همچنین یک تولیدکننده فعال بین‌المللی، خزانه‌دار و یکی از بنیانگذاران اتحادیه تولیدکنندگان چین و اروپا است.

«قهوه» سرنوشت سه شخصیت را در مکان‌های مختلف دنبال می‌کند.سه شخصیتی که به نظر می‌رسد با خلاصه داستان آن بی‌ارتباط نیستند:«قهوه سه رایحه و خصوصیت دارد: تلخ، ترش و معطر.»

کریستیانو بورتونه موضوع این فیلم را بلاتکلیفی می‌داند:« قهوه فیلمی است در مورد بلاتکلیفی که در این دوران گیج‌کننده تجربه می‌کنیم. دنیایی که با آن مواجه هستیم دستخوش تغییرات بزرگی است و چالش‌هایی که درباره آن‌ها به ما هشدار داده شده است، در حال حاضر با شدت هرچه تمام‌تر در حال اتفاق افتادن هستند در این فیلم، این مشکلات از طریق سرنوشت‌هایی که سه شخصیت را در مکان‌های مختلف یک جهان کوچک‌تر به هم پیوند می‌دهند، بیان می‌شوند. حامد در بلژیک، رنزو در ایتالیا و فای در چین در حین مبارزه با مشکلات شخصی خود، نمایشگر یک درگیری جهانی نیز هستند. ارزش زندگی همیشه برای ما مهم‌ترین مساله است. هریک از ما می‌خواهیم آینده‌ای برای خود، عزیزان و فرزندان‌مان بسازیم. جوانان باید کسانی باشند پر از امید و تمایل به تغییر. اما در جامعه امروز، جوانان اولین کسانی هستند که از این رویا محروم می‌شوند. این همان چیزی است که رنزو، جوانی که به قهوه علاقه دارد، با دخالت در یک اقدام جنایتکارانه در تلاش برای یافتن امنیت بیشتر حال که نامزدش باردار شده است، تجربه می‌کند.»

این کارگردان هم‌چنین دیگر شخصیت‌های فیلم خود را چنین توصیف می‌کند:««حامد قربانی تعصب و درگیری میان فرهنگ‌هاست که در اروپا رو به رشد است. سرقت یک قهوه جوش ساده او را به یک مارپیچ ناخودآگاه از خشم و تمایل به جدایی از جامعه هدایت می‌کند. آدم ربایان او نیز که از فرومایگی خود به تنگ آمده‌اند، در نهایت حس انسان دوستی را کنار می‌گذارند. داستان فای نیز به نوعی به بلژیک مرتبط است. او یک مدیر جوان چینی است که مجبور است بازسازی شعبه بلژیک خود را به منظور سر و سامان دادن یک کارخانه در ایالت یون‌نان کنار بگذارد. چین دیگر کشور فانوس‌های قرمز و جذاب نیست، بلکه سرزمینی لوکس و ثروتمند است. برای فای انتخاب سختی است: پذیرفتن ناهنجاری و یا انجام کار درست با وجود خطر از دست دادن رفاه خود. فای که در این دوراهی گیر کرده است، در نهایت به ریشه‌های فراموش شده خود می‌رسد. موضوعی بسیار حساس در سال‌های اخیر در چین، کشوری که در آن میلیون‌ها خانواده از حومه شهر، به دنبال زندگی بهتر به شهرهای بزرگ منتقل شده‌اند.»

کریستیانو بورتونه عنصر ارتباط دهنده این شخصیت‌ها را قهوه عنوان می‌کند:««تصمیم گرفتم این سه سرنوشت را از طریق عنصر قهوه که یک محصول به ظاهر رایج، اما در واقع بسیار نمادین و مرتبط با لحظات مهم تمدن ماست، به هم مرتبط سازم. محصولی که فرهنگ‌های مختلف را به هم متصل می‌کند.پس از روغن، قهوه دومین محصولی است که سریع رشد می‌کند و امروزه در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای شرق دور، به نماد مدرنیته تبدیل شده است. اما مهم‌تر از همه، قهوه محصولی است که مانند دیگر محصولات در گذشته قادر به تحریک احساسات به روی صفحه نمایش است. مانند فیلم قبلی‌ام «قرمز مانند آسمان»، سعی کردم فیلمی عاطفی بسازم که قادر به لمس دل و ذهن بیننده باشد.»

قهوه/کارگردان:کریستیانو بورتونه- فیلم‌نامه نویسان: کریستیانو بورتونه، آنالورا چیروو، مینگوا شی، متئو تامپسون، مینگویی شی- مدیران هنری: ایلاریا سادون، کرت ریگوله ، یادینگ لی- تدوین: کلادیو دی مارو- صدا: استفانو کامپوس، جان سامسون ، گوایو وان-طراحان لباس: ایوا کوئن، ونسا اورارد و آیریس وو- موسیقی: تئو تاردو ، اد موزیکالی کورچی- اجرا: لیلیا تراپانی، سین تیجسن ، جسیکا کم- عکاس: ولادان دادوویک-تهیه‌کنندگان: کریستیانو بورتونه، بارت ون لنگندونک، گنگ مینگ کای، ناتاشا دویلرز- تولید مشترک ایتالیا، چین و بلژیک و با حمایت میباکت، آی.ام.دی.بی، سودتیرول، اسکرین فلاندرز و گروه سرمایه‌گذاری یون‌نان و با همکاری بودجه سینمای ایتالیا، کافه سنت استاکیو، آی ورکز، شرکت اسکیو، شرکت یی یی و شرکت لوسنت-بازیگران ایتالیایی:انیو فانتاستیکینی، داریو آیتا، میریم دالماتزیو، مایکل شرمی- بازیگران بلژیکی: هیکم یکوبی و کوئن دبو- بازیگران چینی: ژوئو تان، فانگ شنگ لو، سارا ییمو لی. توزیع بین‌المللی آن برعهده تی.وی.سی.او است.