هنرو تجربه:مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اعلام برگزیدگان بخش های مختلف این جشنواره شامگاه پنجشنبه پنجم اردیبهشت  در تالار وحدت برگزار شد.

رضا میر کریمی در بخشی از  این مراسم گفت: «از چهار سال پیش که مسئولیت این جشنواره را با کمک همکاران خبره‌ام در حوزه بین‌الملل سینما برعهده گرفتم و سعی کردیم جایگاه درستی را در اندازه سینمای ایران ایجاد کنیم. امسال با تحریم‌های ناعادلانه و یکسویه که نه تنها اقتصاد که فرهنگ را نیز نشانه رفته است، مواجه بودیم اما علی‌رغم همه مشکلات به خاطر شان سینمای ایران در جهان شاهد برگزاری جشنواره‌ای باشکوه بودیم، بسیاری از دوستان سینمای ایران در سراسر دنیا ما را تنها نگذاشتند.»

در ادامه برگزیدگان بخش های مختلف این جشنواره با همراهی داوران و هنرمندان اهدا شد.

در این مراسم دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند بخش «جلوگاه شرق» از دیدگاه منتقدان به فیلم «اعلان» به کارگردانی محمود فاضل جوشکون از ترکیه و بلغارستان تعلق گرفت.

تندیس بهترین فیلم اول نیز به فیلم «جوان روسی» به کارگردانی الکساندر زولوتوخین از روسیه اهدا شد.

جایزه نت‌پک نیز به «خط باریک قرمز» به کارگردانی فرزاد خوشدست از ایران اهدا شد.

دیپلم افتخار صلح نیز نصیب «امینه» به کارگردانی ایمن زیدان از سوریه شد.

تندیس و دیپلم افتخار جایزه محمد امین(ص) هم به فیلم«حمید» به کارگردانی اعجاز خان از هند تعلق گرفت.

دیپلم افتخار بهترین فیلم بلند آسیایی«شکستن همزمان بیست استخوان» به کارگردانی جمشید محمودی از افغانستان تعلق گرفت. و تندیس بهترین فیلم کوتاه آسیایی را «قربانی» به کارگردانی مهدی محمدنژادیان از ایران برد.

هو منگ برای فیلم «عبور از مرز» از چین تندیس بهترین کارگردان آسیایی را از آن خود کرد.

تندیس بهترین فیلم بلند آسیایی هم نصیب «جای خالی دوست» به کارگردانی و تهیه کنندگی محمدعلی طالبی از ایران شد.

سیمرغ سیمین بهترین فیلم کوتاه به «افراط منجی ماست» به کارگردانی مورگان زیورلا- پتی از سوئد تعلق گرفت.

سروش صحت:کمی خودمان و بقیه را دوست داشته باشیم

 مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با پخش کلیپ معرفی فیلم‌های بخش سینمای سعادت ادامه یافت و داوران این بخش برای اهدای جوایز روی صحنه حضور پیدا کردند. داوران این بخش که شامل وانگ ژیائوشوای، پیتر فلایشمان، مایک فان دایم، مظفر اوزدمیر،لابینا میتوسکا، نرگس آبیار و نوید محمدزاده بودند برای اهدای جوایز روی صحنه حضور پیدا کردند.

نخستین سیمرغ سیمین به بهترین فیلم کوتاه اختصاص داشت به «افراط منجی ماست» به کارگردانی مورگان زیورلا- پتی از سوئد تعلق پیدا کرد.

همچنین سیمرغ سیمین جایزه ویژه هیات داوران به بهترین طراحی لباس برای فیلم «پرنده بهاری» به کارگردانی جینگ ژیانگ لی از چین اختصاص یافت.

 

دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد به علی مصفا برای فیلم «جهان با من برقص» به کارگردانی سروش صحت اهدا شد. مصفا پس از دریافت جایزه گفت: «ظاهرا یکی در آن بالا و یکی در پشت‌صحنه هوای مرا داشته است تا این جایزه را بگیرم! از سروش صحت برای این همکاری تشکر می‌کنم» .سیمرغ سیمین بهترین بازیگر مرد به جسپر کریستنسن برای فیلم «پیش از ژاله» به کارگردانی مایکل نوئر از دانمارک تعلق پیدا کرد.

همچنین سیمرغ سیمین بهترین بازیگر زن به مارتینا آپوستولووا برای فیلم «ایرینا» به کارگردانی نادژدا کزه‌وا از بلغارستان اهدا شد.استفان کیتانوف تهیه‌کننده فیلم که برای دریافت جایزه روی صحنه حضور پیدا کرده بود، گفت: «بسیار تشکر می‌کنم که این فیلم را دیدید. این اولین فیلم مارتینا و کارگردان آن است. دریافت این جایزه برای سینمای بلغارستان یک افتخار است.»

سیمرغ سیمین بهترین فیلمنامه جشنواره جهانی فجر نیز به گرنوت کرا و اولیور هافنر برای فیلم «واکرسدوروف» به کارگردانی اولیور هافنر از آلمان. رسید.

در ادامه مراسم سروش صحت برای فیلم «جهان با من برقص»به عنوان بهترین کارگردان این بخش سیمرغ سیمین را دریافت کرد.صحت پس از دریافت این جایزه گفت: «از هیات داوران و برگزارکنندگان جشنواره بسیار تشکر می‌کنم. بسیار خوشحال هستم. در این دو، سه روز بیشتر می‌شنیدم که همه درباره فیلم می‌گفتند که حال این فیلم خوب است. فکر می‌کنم علت این حال خوب این است که ما در طول ساخت این فیلم همگی حالمان خوب بود و مسائل را باهم حل می‌کردیم. فکر می‌کنم اگر ما هم گاهی کوچه را برای مهمانان جارو کنیم، با مهاجران مهربان باشیم، کمی خودمان، بقیه و حتی کسانی را که عقایدشان مخالف ماست دوست داشته باشیم، آن‌وقت است که جهان با ما خواهد رقصید.».

سیمرغ بهترین فیلم جشنواره جهانی فجر به «جوان روسی» به کارگردانی الکساندر زولوتوخین و تهیه‌کنندگی ادوارد پیچوگین و الکساندر سوخوروف از روسیه اهدا شد.

آیرات یامیلوو فیلمبردار «جوان روس» که به نمایندگی از کارگردان اثر سیمرغ زرین این بخش را دریافت کرد، گفت: «اصلا انتظار نداشتم از این فیلم انقدر استقبال شود و جا دارد از داوران و همه مهمانان تشکر کنم.»

الکساندر زولوتوخین کارگردان این فیلم نیز در پیامی تصویری گفت: «بسیار مهم است که داستانی ساده و صادقانه ساخته شود و خوشحالم که تماشاگران ایرانی این فیلم را درک و با آن احساس نزدیک داشتند.»