هنروتجربه: جشنواره جهانی فیلم فجر دارای چند گروه داوری است که از کشورهای مختلف و از جمله ایران انتخاب شده‌اند.روبرت صافاریان داور بخش «جایزه منتقدان بین‌المللی» و غلامرضا موسوی از داوران بخش «نت پک» در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای از تجربه داوری در این رویداد سینمایی صحبت کرده‌اند.

روبرت صافاریان که در کنار جونِیت جِبِنویان از ترکیه و باربارا لوری از آلمان داوران بخش جایزه منتقدان بین‌المللی سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر هستند، درباره تفاوت‌های داوری در یک جشنواره با فیلم‌های ملی از یک کشور با جشنواره‌ای که بیشتر آثار جهانی را به رقابت می‌گذارد، گفت: «داوری جشنواره‌های داخلی چندان تفاوتی با داوری بین‌المللی ندارد و در هر حال شما تلاش می‌کنید طبق سلیقه خود فیلم هایی را که ارزش بیشتری دارند، انتخاب کنید. ما هیچ‌گاه از جایگاه خود فاصله نمی‌گیریم و فیلم را براساس ارزش‌های سینمایی و هنری داوری می‌کنیم.»

این منتقد و نویسنده درباره تفاوت نگاه داوران خارجی با داوران ایرانی توضیح داد: «بخش جالب داوری این است که شما با داورانی از کشورهای دیگر وارد بحث می‌شوید و این موضوع ممکن است کمک کند تا فرد، فیلم‌ها را از زاویه دید کشورهای سازنده ببیند و بهتر آن‌ها را درک کند».

صافاریان همچنین اعلام کرد داوران بخش جایزه منتقدان بین المللی تنها فیلم‌های «جلوه گاه شرق» را داوری می‌کنند.

او در پایان با اشاره به ویژگی‌های جداسازی بخش ملی و جهانی جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: «در گذشته بخش بین‌الملل جشنواره کاملا تحت‌الشعاع بخش ملی بود و حتی مهمانان خارجی هم به تماشای فیلم‌های ایرانی علاقه بیشتری داشتند اما جداسازی باعث شده بخش خارجی همزمان با مستقل شدن، بیشتر مورد توجه قرار گیرد.»

غلامرضا موسوی داور بخش «نت پک» سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر درباره کیفیت فیلم‌های این بخش که آن‌ها را داوری کرده‌اند،توضیح داد: «معمولاً همه جشنواره‌ها صاحب یکسری فیلم‌های خیلی خوب، خوب و متوسط هستند که جشنواره جهانی فیلم فجر هم از این قاعده مستثنا نیست. فیلم‌هایی که در این بخش دیدم انتخاب‌های خوبی بودند؛ به‌جز دو فیلم که کارهای متوسطی بودند بقیه بسیار خوب بودند. به گمان من فیلم‌های این بخش بسیار قابل‌قبول بودند.»

این تهیه کننده سینما در پاسخ به این پرسش که در داوری فیلم‌ها چه نکاتی مدنظر قرارگرفته می‌شوند،گفت: «وقتی شما فیلم خوب می‌بینید در ذهن شما ته‌نشین می‌شود، درحالی‌که فیلم‌های متوسط حتی به یادتان نمی‌ماند.»

موسوی در پایان درباره تجربه داوری در جشنواره جهانی فیلم فجر عنوان کرد: «جالب است بدانید برای من خیلی کم پیش می‌آمد که مستند ببینم ولی به دلیل حضور چند فیلم مستند در بخش نت پک مجبور شدم مستند ببینم و این فیلم‌ها بسیار مرا جذب کردند. حتی پشیمان شدم که چرا پیش‌ از این کمتر فیلم‌های مستند می‌دیدم. واقعاً از تماشای این فیلم‌ها لذت بردم.»