هنروتجربه: «شکستن همزمان بیست استخوان» یا «رونا مادر عظیم» عنوان فیلم برادران محمودی است که در جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درآمد و موفق به دریافت دو  دیپلم افتخار بهترین فیلم بخش بین‌الادیان و بهترین فیلم بلند آسیایی شد.جمشید و نوید محمودی که اصالتا اهل افغانستان هستند، در کارنامه خود کارگردانی دو فیلم«چند متر مکعب عشق» و «رفتن» را دارند که  هردو درباره زندگی مهاجران افغانستانی است و حالا آن‌ها با «شکستن همزمان بیست استخوان» به نوعی سه گاه خود را تکمیل کرده‌اند.جمشید محمودی کارگردان این فیلم در گفت‌وگو با هنرآنلاین درباره دغدغه ساختن چنین آثاری صحبت کرده‌است.

این کارگردان درباره چرایی انتخاب این موضوع و مابه‌ازای بیرونی آن عنوان کرد:« مادر ما به دلیل سرطان و بیماری از دست رفت و به نوعی از داستان او برای این فیلم تاثیر گرفتیم. بیماری مادرم عظیم‌ترین حادثه سخت زندگی ما بود که تحت تاثیر آن بودم و از آن صرفا الگوبرداری کردم.»

او در مورد بازخوردهایی که از فیلم در داخل و خارج از ایران دریافت کرده‌اند نیز گفت:« فیلم تا امروز در چند جشنواره بین‌المللی حضور یافته و جوایزی را از آن خود کرده است. متاسفانه به دلیل ضبط سریال «دلدار» فرصت حضور در جشنواره جهانی را نداشتم؛ اما به واسطه حضور نوید از بازخوردها مطلع هستم. در جشنواره‌های بین‌المللی وقتی با فیلمی درباره مهاجران مواجه هستند که حرف تازه‌ای برای گفتن دارد با آن ارتباط برقرار می‌کنند و به همین خاطر بحث و گفت‌وگو ایجاد می‌شود. حتی در ایران نیز به دلیل اینکه بسیاری از مخاطبان از قواعد مهاجرت اطلاعی ندارند و ناشناخته‌تر است، برای ایرانی‌ها نیز عجیب بود و شوکه می‌شوند. من سال‌ها با مهاجران صحبت کردم و در خارج از ایران بسیار این وضعیت را با وضعیت مهاجران خود مقایسه می‌کنند و همین امر نیز موجب شده است تا بازخوردهای خوب و متفاوتی را دریافت کنیم.»

محمودی همچنین به دلایل انتخاب محسن تنابنده در نقش عظیم اشاره کرد :« در همان هنگام نگارش فیلم‌نامه به محسن تنابنده فکر کردم و حتی قبل از نگارش نیز با او درباره قصه فیلم صحبت کردم و دوست داشتم که او در این نقش حضور داشته باشد و او نیز زمانی که از قصه مطلع شد آن را دوست داشت و قرار گذاشتیم که او در نقش عظیم حضور یابد. عظیم قصه مردی شبیه به محسن بود، نگاهش، اندامش، حتی موهایش شباهت عجیبی به تنابنده داشت. ضمن اینکه توانایی بازی او بسیار مهم بود. تنابنده یکی از بهترین بازیگران برای ایفای این نقش بود و از این که او در این نقش حضور دارد بسیار راضی هستیم.»

او  درباره اکران این فیلم در ایران و فعالیت‌های جدیدشان گفت: «برای اکران نیازمند یک فرصت خوب هستیم چون فیلم کار سختی در گیشه دارد و با یک تبلیغات خوب و مناسب امیدواریم بتوانیم اکران خوبی داشته باشیم. در حال حاضر نیز درگیر ضبط سریال هستیم تا به ماه مبارک رمضان برسد و در تلاش هستیم تا به زودی فیلم جدیدمان را تولید کنیم که قطعا امسال این اتفاق رخ خواهد داد.»