هنروتجربه:فیلم کوتاه «زونا» از جمله فیلم‌هایی است که در  مجموعه «بهاریه فیلم کوتاه» هنروتجربه در حال اکران هستند.طوفان نهان قدرتی کارگردان این فیلم در گفت‌وگو با ایسنا درباره این فیلم و هم‌چنین شرایط اکران فیلم‌های کوتاه و لزوم توجه همگانی به این آثار صحبت کرده‌است.

طوفان نهان قدرتی در ابتدا  درباره نحوه شکل‌گیری و تولید فیلم «زونا» توضیح داد:«فیلم‌نامه «زونا» را سال ٩۶ نوشتم و از اواخر همان سال تولیدش آغاز و در سال ٩٧ تمام شد. قبل از نوشتن این فیلم‌نامه، قصد داشتم روی موضوع دیگری کار کنم اما با موضوع «زونا» روبه‌رو شدم و برایم جذاب بود. بر همین اساس فکر کردم اگر همین جذابیت را برای تماشاگران داشته باشد، فیلم خوبی می‌شود و من در ساخت آن موفق خواهم شد. «زونا» مساله اجتماعی خیانت را به تصویر می‌کشد یا به عبارت دیگر به یک چرخه هابیل و قابیل مدرن در عصر جدید اشاره می‌کند. این مساله در جوامع بشری در سال‌های اخیر آشکار بوده و رواج پیدا کرده است. زمانی‌که خودم برای این فیلم‌نامه تحقیق می‌کردم، با پرونده‌های مشابه زیادی که در جریان قضایی بودند، مواجه شدم و بر همین اساس تشویق شدم که روی این موضوع کار کنم.»

این کارگردان در ادامه با اشاره این‌که فیلم کوتاه «زونا» دو اکران داشته، یک اکران جشنواره‌ای و یک اکران عمومی، ادامه داد: «در اکران فستیوالی که مخاطبان خاص فیلم کوتاه حضور داشته‌اند، نظرات خوب و مثبتی دریافت کردم. در حال حاضر هم که مخاطب عام و مردم در سینماها فیلم را می‌بینند، بازتاب خوبی از فیلم داشته‌اند.از این حیث خیلی خوشحالم که فیلم مورد توجه مخاطبان عام و خاص قرار گرفته است و این نشان می‌دهد که  استراتژی درستی را در ساخت آن لحاظ کرده‌ام.»

او  در بخش دیگر صحبت‌هایش به وضعیت حمایت‌های گروه هنر و تجربه از اکران فیلم کوتاه اشاره کرد :« هنر و تجربه در تلاش است که از حداقل‌ها، حداکثر استفاده را کند و سعی می‌کند آن حداقلی را که توانسته از سینمای بدنه بیرون کشد، به نحوی بین فیلم‌های کوتاهی که مخاطبان خاص‌تری دارد، تقسیم کند؛ به گونه‌ای که مساوات رعایت شود. حال اینکه در این زمینه چقدر موفق بوده، باید آسیب‌شناسی شود، اما از جدول اکران‌ها و سانس‌ها مشخص است که تلاشی در این زمینه شده است. طبعاً نمی‌توانیم از هنر و تجربه انتظارات عجیبی داشته باشیم. اگر پای درد دل مدیران هنر و تجربه هم بنشینیم، متوجه می‌شویم که آن‌ها هم با ماجراها و مشکلات زیادی روبه‌رو هستند. ضمن اینکه تعداد فیلم‌های در لیست انتظار اکران هم زیاد است.نکته حائز اهمیت برای من این است که اساساً فقط حمایت هنر و تجربه برای اکران فیلم‌های کوتاه کافی نیست. در بحث اکران، زمانی‌که پای انبوه مخاطب و سینمادار در میان است، نیاز به یک حمایت جمعی وجود دارد.»

قدرتی با تاکید بر اینکه فیلم کوتاه بخشی از سینمای ایران است افزود: «بنابراین صرف انتظار از هنر و تجربه کافی نیست و باید این حمایت از طرف همه اتفاق بیافتد. در حال حاضر ما از حیث هم‌صنفی‌های خود حمایت می‌شویم اما این حمایت باید از جانب خبرگزاری‌ها و صنوف دیگر هم باشد.در عین حال ما در گروه اکرانی «بهاریه فیلم کوتاه» شانس این را داشتیم که شرکت «نماوا» از ما حمایت کند و حامی رسمی ما باشد، که در خیلی از تبلیغات و کارهای مرتبط از ما حمایت کرده است.»

این کارگردان در پایان صحبت‌هایش تاکید داشت:«امیدوارم به زودی مدیران سینمایی به این باور برسند که اهمیت دادن به اکران فیلم کوتاه، اهمیت دادن به سینمای بلند و بدنه سینماست، چراکه فیلم کوتاه آینده سینمای ایران است.»