هنروتجربه-مرسده محمدی: اگر اصفهانی باشی و سینماگر حتما و حتما اسمی‌ از فیلم‌ساز، منتقد و مدرس سینما زاون قوکاسیان را شنیده‌ای، او که به راستی در دل هنرجویان و دوستانش جای داشت و هنوز هم که هنوز است پس از چندین سال که از مرگش می‌گذرد در یادها و خاطرات آنان جای دارد. کسی که چون چشمه می‌جوشید و دیگران را از علم و عشق خود به سینما سیراب می‌کرد، و او هنوز زنده است در دل دوستدارانش و در میان کلمات و سطور کتاب‌ها و نقدهایش.

شامگاه شنبه هفتم اردیبهشت مصادف با سالروز تولد زاون قوکاسیان، مراسم آیین دیدار فیلم مستند «چشمه زاون» ساخته زهرا نیازی در سینما ساحل اصفهان با حضور جمعی از سینماگران اصفهانی، دوستان و شاگردان استاد زاون قوکاسیان برگزار شد.

در این مراسم که با یادآوری خاطرات این مدرس و منتقد برجسته در فضایی صمیمانه همراه بود،ضمن رونمایی از پوستر این فیلم، مستند «چشمه زاون» با نگاهی به زندگی او و هم‌چنین بخش‌هایی از فیلم‌های هشت میلی‌متری ساخته این هنرمند و بیان خاطرات دوستان و شاگردانش به نمایش درآمد.

در ابتدای این برنامه کارگردان این فیلم با اشاره به این‌که از ساخت این فیلم بسیار خوشنود است، گفت: «خدا را شاکرم که توفیق ساخت این فیلم را به من داد و خوشحالم که امشب به بهانه این فیلم دورهم جمع شده‌ایم تا یادی از او کنیم که مردی بود عاشق، عاشق سینما و هنرجویانش و اصفهان.»

او هم‌چنین قصد خود از ساخت این فیلم را بیان مقطع طلایی از زندگی زاون و دانشجویانش در دانشگاه سوره و روایت بخشی از فرهنگ اصفهان عنوان کرد.

زهرا نیازی با اشاره به اینکه ساخت این فیلم چهارسال (نه به طور متوالی) به طول انجامیده‌است،توضیح داد:«این فیلم با هزینه شخصی ساخته شده و هرعکس و فیلمی‌ که در آن می‌بینید از آرشیوهای شخصی گرفته شده است و برای نخستین بار است که به نمایش درمی‌آید. زاون در قید حیات بود که پیشنهاد ساخت فیلم مستندی از او را دادم و پذیرفت و قرار شد به سفر برود و بازگردد و سپس فیلم را شروع کنیم اما پس از بازگشت او از سفر قصه فیلم شکل دیگری به خود گرفت.»

کارگردان این مستند در ادامه صحبت‌هایش از عوامل فیلم تشکر کرد:« از استاد رضا نوربختیار، بهروز ملبوس باف تصویربردار،کارنگ کرباسی موسیقی فیلم، حسن شبانکار تصحیح و طراحی صدا، بهنام تاجمیر اصلاح رنگ و نور، سروش دادیار آواز تیتراژ پایانی و از سید مصطفی حسینی بابت در اختیار گذاردن سالن نمایش فیلم در سینما ساحل تشکر می‌کنم و تشکر ویژه دارم از امیرحسین علم الهدی بابت اکران این فیلم در گروه هنروتجربه در روز تولد زاون قوکاسیان که پیشنهاد ایشان بود.»

نیازی با اشاره به خاطرات خوشی که از سینما ساحل و سینما چهارباغ اهالی سینما دارند، گفت: «جشنواره فیلم کودک و نوجوان سال‌ها پیش توسط زاون قوکاسیان در سینما ساحل برگزار می‌شد و پیش از انقلاب نیز در این سینما جشنواره فیلم‌های هشت میلی‌متری به نمایش درمی‌آمد و اینجا پاتوق سینمای آزاد بود. دراین شهر انسان‌های بزرگ،هنرمند و عاشق کم نیستند و این آدم‌ها هستند که شهرها را می‌سازند و ما وظیفه داریم که تجارب آنان را برای آیندگان به ثبت برسانیم. این فیلم مستند در سینماهای گروه هنر و تجربه به نمایش در می‌آید و امیدوارم علاقه مندان به دیدن آن بنشینند.»