هنر و تجربه مریم شاه‌پوری: شهر وین از گابریل یارِد آهنگ‌ساز، با اهدای جایزه دستاورد موسیقی فیلم ماکس اشتاینر در مراسمی قدردانی می‌کند که روز ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) برگزار خواهد شد.

این آهنگ‌ساز برنده جوایز اسکار و گرمی، شب پیش از دریافت جایزه‌اش قطعه‌هایی از موسیقی‌اش را با پیانو در کنار ارکستر سمفونیک رادیوی وین در تالار کنسرت وین اجرا خواهد کرد. از دیگر دریافت‌کننده‌های این جایزه پس از راه‌اندازی ضیافت و مراسم سالانه «هالیوود در وین» از سال ۲۰۰۷ به این طرف می‌توان به هانس زیمر، رندی نیومن، لالو شیفرین، دنی اِلفمن، آلن سیلوِستری، جیمز نیوتن هاوارد، و جیمز هورنر و جان بری پیش از مرگ‌شان اشاره کرد.

تحسین‌شده‌ترین و جایزه‌بگیرترین اثر یارد، موسیقی متن فیلم «بیمار انگلیسی» (آنتونی مینگلا، ۱۹۹۶) است که جوایز اسکار، گلدن گلوب، گرمی و بفتا را برایش به ارمغان آورد. البته همکاری او با مینگلا شامل ساخت موسیقی برای فیلم‌های «کوهستان سرد» و «آقای ریپلی بااستعداد» هم می‌شود.

این آهنگ‌ساز لبنانی ۶۹ ساله که تابعیت فرانسه را هم دارد و برای فیلم‌های فرانسوی متعددی موسیقی تصنیف کرده، به‌تازگی در این پروژه‌ها کار کرده است: «مرگ و زندگی جان اف. دانووِن»، «شاهزاده خوش‌حال»، و «جودی» که درامی است زندگی‌نامه‌ای با بازی رنی زلوگر در نقش جودی گارلند.

  • ورایتی