هنر و تجربه مریم شاه‌پوری: جان سینگلتن کارگردان فیلم مستقل و تحسین‌شده «پسرا و محله» (که از ده روز پیش به خاطر سکته در بیمارستان بستری شده و به کما رفته بود) در ۵۱ سالگی درگذشت.

سینگلتن که تمام زندگی‌اش از فشار خون رنج می‌برد و در نهایت همین موضوع باعث سکته‌اش شد (بیش از چهل درصد از مردان و زنان سیاه‌پوست آمریکایی به فشار خون مبتلا هستند) اولین فیلم بلندش «پسرا و محله» / Boyz n the Hood را در سال ۱۹۹۱ ساخت و کوبا گودینگ جونیور، آنجلا بَسِت، آیس کیوب و لورنس فیشبرن نقش‌های اصلی‌اش را بازی کردند؛ فیلمی که هم مورد ستایش منتقدان قرار گرفت و نامزدی‌های اسکار بهترین کارگردان و فیلم‌نامه اریژینال را برای سینگلتن به ارمغان آورد و هم در گیشه با استقبال تماشاگران مواجه شد و با بودجه‌ای شش‌ونیم میلیون دلاری به فروشی ۵۷ میلیونی دست یافت.

سینگلتن با این موفقیت در شصت‌وچهارمین مراسم آکادمی به جوان‌ترین نامزد اسکار بهترین کارگردانی بدل شد و اولین فیلم‌ساز سیاه‌پوستی که در این رشته نامزد دریافت تندیس طلایی شد. از سایر فیلم‌های او در مقام کارگردان می‌توان به «کامیابی خوبان و شکست بدان» یا تحت‌اللفظی «عدالت شاعرانه» (۱۹۹۳)، «تحصیلات عالی» (۱۹۹۵)، «رُزوود» (۱۹۹۷)، «شَفت» (۲۰۰۰)، «سریع و آتشین۲» (۲۰۰۳)، «چهار برادر» (۲۰۰۵)، «ناله مار سیاه» (۲۰۰۶) و… اشاره کرد.

  • ایندی‌وایر