هنروتجربه:«روزی روزگاری در هالیوود» (Once Upon a Time in Hollywood) به کارگردانی کوئنتین تارانتینو در بخش مسابقه اصلی این دوره جشنواره به نمایش در می‌آید.

پس از اعلام اسامی فیلم‌های بخش مسابقه جشنواره کن،عدم حضور دو فیلم در این فهرست سوال برانگیز شد،«روزی روزگاری در هالیوود» به کارگردانی کوئنتین تارانتینو و «مرد ایرلندی» ساخته مارتین اسکورسیزی.

تیری فرمو دبیر جشنواره کن اما در گفت‌وگویی درباره وضعیت این فیلم‌ها توضیح داد و ابراز امیدواری کرد که تارانتینو بتواند فیلم خود را به این رویداد سینمایی برساند.کاری که با توجه به ۳۵ میلی‌متری بودن فیلم دشوار به نظر می‌رسد اما تارانتینو همان‌طور که فرمو اشاره کرده‌بود،به حضور در جشنواره کن علاقه‌مند است.

داستان نهمین ساخته تارانتینو در  در لس‌آنجلس ۱۹۶۹ در اوج هالیوود هیپی می‌گذرد. دو شخصیت اصلی ریک دالتن (دی‌کاپریو) ستاره سابق یک مجموعه وسترن و بدل قدیمی‌اش کلیف بوث (پیت) هستند. هر دو در تلاش‌اند راه‌شان را به هالیوودی هموار کنند که دیگر برای آن‌ها آشنا به نظر نمی‌رسد. اما ریک همسایه بسیار مشهوری دارد… شارن تِیت.

از دیگر فیلم‌هایی که به فهرست بخش مسابقه کن اضافه شده می‌توان به «Intermezzo» تازه‌ترین ساخته عبداللطیف کشیش کارگردان فیلم برنده نخل طلای «آبی گرم‌ترین رنگ است» اشاره کرد.