هنروتجربه:جعفر صادقی که پیش از این مستند «فرشاد آقای گل» را درباره فرشاد پیوس ساخته است، باز هم به سراغ مستندی با موضوع ورزشی رفته و این بار مشغول ساخت فیلمی درباره بسکتبال در گرگان است.

جعفر صادقی، کارگردان «فرشاد آقای گل» که در سینماهای هنروتجربه اکران شد، باردیگر به سراغ مستندی با موضوع ورزش رفته اما این بار این فیلم در یکی از شهرهای ایران اتفاق می‌افتد. این مستند که هنوز نام آن مشخص نشده درباره بسکتبال گرگان است. او درباره جزئیات این مستند به سایت هنروتجربه گفت:«مدت کوتاهی است که شروع به ضبط این مستند کرده‌ایم و تلاش‌مان این است که طی دو سه ماه آینده آن را تمام کنیم.»

او درباره این‌که چطور شد به سراغ بسکتبال در گرگران رفته است، عنوان کرد:«بعد از نمایش مستند «فرشاد اقای گل»، مستند دیگری درباره شهرداری گرگان را شروع کردیم. به واسطه اینکه اصالتا اهل گرگانم و به بسکتبال علاقه هم دارم، دوست داشتم در این حوزه کار کنم. علاوه‌بر اینکه گرگان شهری است که گرایش مردم به سمت بسکتبال زیاد است و معمولا استادیوم‌های بسکتبال گرگان حتی در روزهای وسط هفته هم پر می‌شود چون مردم علاقه‌مند بسکتبال هستند.»

به گفته او از سال ۱۳۲۹ بسکتبال در گرگان شروع شده و الان هم قدیمی‌ترین تیم بسکتبال مربوط به شهر گرگان است. صادقی سپس به محورهای این مستند اشاره کرد:«یکسری بازیکنان خوب خارجی یا بازیکنان آمریکایی به گرگان آمده‌اند که در لیگ‌های معتبر دنیا بازی کرده بودند. درحال هماهنگی با آن‌ها برای مصاحبه هستیم. تعدادی از بازیکنان ملی بسکتبال هم اصالتا گرگانی هستند و درنظر داریم با آن‌ها هم مصاحبه کنیم. همچنین تاثیرات اجتماعی بسکتبال در گرگان را بررسی می‌کنیم یعنی فقط از جنبه ورزشی به این موضوع نگاه نکرده‌ایم و در شهر با مردم همراه هستیم یا در بازی‌های مختلف حضور داریم و هواداران بسکتبال را رصد می‌کنیم چون شاید جالب باشد مردم شهری در ایران، آنقدر به رشته دیگری غیر از فوتبال و کشتی علاقه‌مند هستند.»

صادقی درباره میزان دسترسی به آرشیو منابع تصویری در این زمینه گفت:«معمولا در کارهایی که انجام می‌دهیم علاقه‌مند هستیم تصاویر آرشیوی غنی داشته باشیم. این کار هم مستثنی نیست. تصاویر آرشیوی این مستند از اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ تا حال حاضر را در برمی‌گیرد. تصاویر جالبی هم از مسابقات تیم بسکتبال ایران با تیم‌های مختلف داریم یا در یکی از مسابقات آسیایی، فنی‌ترین بازیکن آن دوره یک ایرانی بود که اهل گرگان است. در این مستند هم با اسطوره‌های بسکتبال گرگان آشنا می‌شویم و هم با حال و هوای بسکتبال در شهر گرگان.»

او در پاسخ به این پرسش که اکران «فرشاد آقای گل» چه تاثیری برای اینکه باز هم به سراغ ساخت یک مستند ورزشی برود،اظهار کرد:«یک کار معمولی مستندسازی در ایران ممکن است یک سال دو سال طول بکشد اما یک کار سینمایی را با چند ماه تولید می‌کنند و سود بیشتری هم دارد. از طرفی از هنروتجربه ممنونیم که به ما اعتماد کرد و فیلم را نمایش داد اما هنروتجربه هنوز آنقدرها میان مردم جانیافتاده است به خصوص که مردم بخواهند برای مستند بلیت بخرند و معمولاهزینه‌های مستندسازی از بلیت فروشی تامین نمی‌شود اما خب باید سعی می‌کنیم با گرفتن حامیان مالی، هزینه‌ها تامین شود. سعی‌مان این است با شهرداری گرگان را که به عنوان متولی بسکتبال گرگان شناخته می‌شود بیشتر مذاکرده کنیم و درحال حاضر آن‌ها قول همکاری داده‌اند و شاید با این حمایت بودجه بیشتری داشته باشیم تا کار با کیفیت بهتری ساخته شود.»

صادقی البته از تلاش برای ساخت یک مستند دیگر هم خبر داد:«به موازات آن درحال شروع یک کار دیگر هستیم منتهی چون قطعی نشده است، فعلا نامی از آن نمی‌برم اما در مورد یک ستاره فوتبالی دیگر است البته فضای آن با فضای کار مستند آقای پیوس متفاوت است. این شخصیت هم فوتبالی است هم سینمایی و امیدواریم یکی دو ماه دیگر ضبط این مستند را هم شروع کنیم.»