هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: اولین فیلم بلند ابوبکر شوقی که سال گذشته در جشنواره کن اولین نمایشش را تجربه کرد و تحسین شد، بالاخره از ۳۱ ماه مه (۱۰ خرداد) به صورت محدود در سینماهای آمریکای شمالی روی پرده می‌رود.

این درام مصری با عنوان «یوم‌الدین» پس از این‌که جشنواره کن را با جایزه فرانسوا شاله ترک کرد، به عنوان نماینده رسمی مصر به بخش اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان معرفی شد اما در میان نامزدهای نهایی قرار نگرفت. این فیلم که به‌تازگی در جشنواره جهانی فیلم فجر در بخش «نمایش‌های ویژه» به نمایش درآمد، درباره مردی است به نام بِشای که از جذام جان سالم به‌در برده است و حالا در پی مرگ همسرش، تصمیم می‌گیرد برای اولین بار از زادگاهش در صحرای مصر دل بکند و با جهان بیرون مواجه شود.

فیلم‌ساز مصری-اتریشی «یوم‌الدین» می‌گوید زمانی به ایده فیلم رسید که در حال ساختن یک مستند کوتاه با عنوان «محله» (۲۰۰۹) بود که داستان‌های ساکنان محله جذامیان ابو زعبل (در فاصله دوساعتی شمال قاهره) را روایت می‌کند. شوقی فارغ‌التحصیل مدرسه هنر تیشِ دانشگاه نیویورک است که «یوم‌الدین» را بر اساس فیلم‌نامه‌ای از خودش کارگردانی کرده است. آنونس فیلم به‌تازگی و به بهانه آغاز اکران محدودش در شهرهای نیویورک و لس‌آنجلس در فضای مجازی منتشر شده است.

  • ایندی‌وایر