هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: جدیدترین فیلم‌سازی که در مقوله «نتفلیکس علیه سینما» موضع‌گیری و اظهار نظر کرده است کسی نیست جز پدرو آلمودووار فیلم‌ساز مؤلف اسپانیایی که امسال با «درد و افتخار» در جشنواره کن حضور دارد.

آلمودووار و ستاره فیلم تازه‌اش آنتونیو باندراس در گفت‌وگوی تازه‌ای با «ورایتی» به این موضوع اشاره کرده‌اند که تردیدی در محتوای قابل توجه نتفلیکس و دیگر سرویس‌های پخش مجازی و آنلاین نیست اما در مورد سینما، آن‌ها باید بر اساس قواعد بازی عمل کنند.

باندراس می‌گوید: «دخترم را می‌بینم که روی گوشی همراهش فیلم تماشا می‌کند و من این کارش را درک نمی‌کنم… به او می‌گویم این طوری چه‌طور می‌توانی ارزش‌های نورپردازی فیلم را درک کنی یا از یک بازی خوب قدردانی کنی وقتی که نمی‌توانی چشمان بازیگر را ببینی؟ و می‌شنوم که: من فقط داستان را دنبال می‌کنم بابا! من که ترجیح می‌دهم به سینما بروم و فیلم‌ها را همان طور تماشا کنم که در ذهن خالقان‌شان شکل گرفته‌اند.» البته باندراس در ادامه صحبت‌هایش اعتراف می‌کند که خودش هم از نتفلیکس استفاده می‌کند و از این سرویس برای کشف فیلم‌های گوشه‌وکنار جهان استفاده می‌کند.

در سوی دیگر، آلمودووار هم می‌گوید: «من هیچ دشمنی‌ای با نتفلیکس یا دیگر پایگاه‌های مشابه ندارم. اما فیلمی که برای تصاحب یک جایزه سینمایی رقابت می‌کند باید روی پرده سینما به نمایش درآید و دیده شود. در غیر این صورت، از شرایط تخطی شده است چون قرار بود فیلم‌ها در سینما برای مردمی نمایش داده شوند که غریبه‌اند و دور هم در یک سالن جمع شده‌اند. این تمام جادوی سینماست.» او در ادامه می‌افزاید: «چیزی که می‌کوشم از آن دفاع کنم، لذت و وجد و خلسه‌ای است که وقتی شما «روما» را بر پرده نقره‌ای می‌بینید احساس می‌کنید. اگر شما فیلمی را روی صفحه تلویزیون ببینید تمام این لذت از شما دریغ و ربوده می‌شود.»

این فیلم‌ساز برنده جایزه اسکار در پایان صحبت‌هایش به این جمع‌بندی می‌رسد که نتفلیکس رسانه فوق‌العاده‌ای است اما به‌کل با مقوله سینما و تلویزیون در شکل سنتی‌اش تفاوت دارد؛ و به این شکل حاضر است با این سرویس همکاری هم بکند: «نمی‌توانم تصور کنم دست به کار ساخت اثری شوم که با عنوان برنامه اریژینال و مختص نتفلیکس خوانده می‌شود چون آن وقت دلتنگ نمایش فیلمم در سالن سینما خواهم شد. اما می‌توانم تصور کنم در آینده مجموعه‌ای را برای نتفلیکس بسازم که از قسمت‌های مختلف و داستان‌های کوتاه تشکیل شده باشد و نه به صورت یک سریال قراردادی؛ چیزی شبیه فیلم‌های کوتاه. به این شکل می‌شود از محدودیت زمانی یک فیلم بلند رها شد و مثلاً اثری نیم‌ساعته ساخت.»

«درد و افتخار» در بخش رقابت اصلی جشنواره فیلم کن به نمایش درمی‌آید و از ماه اکتبر (مهر) در سینماهای ایالات متحده اکران خواهد شد.

  • پلی‌لیست