هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: احتمالاً اغلب سینمادوستان فرصت تماشای موزیکال فرانسوی سال ۲۰۱۷ برونو دومون با نام «ژنت: کودکی ژاندارک» را از دست داده‌اند؛ فیلمی که در بخش «دوهفته کارگردانان» جشنواره کن روی پرده رفت و منتقدان تحسینش کردند.

امسال هم نویسنده و کارگردان فرانسوی با فیلمی دنباله‌مانند بر «ژنت: کودکی ژاندارک» برگشته است و این بار موسیقی متال را هم کنار گذاشته و بر داستان کلاسیکی تمرکز کرده است که اغلب مردم آن را شنیده‌اند. اما با این‌که سبک و داستان این فیلم تازه که قرارست در جشنواره کن اولین نمایش جهانی‌اش را تجربه کند، با فیلم قبلی متفاوت است، اما دومون بازیگر کم‌سن‌وسال خود، لیز لپلا پرودهوم، را برای بازی دوباره در نقش اصلی بازگردانده است.

«ژاندارک» که آنونس آن به‌تازگی منتشر شده، داستان چهره‌ای تاریخی به همین نام را تعریف می‌کند که در جوانی مرد. اما حتی مورخان هم بر این باورند که او در ده سالگی کشته نشد؛ سن‌وسالی که پرودهوم بازیگر در زمان تولید فیلم داشت. در واقع این استفاده دومون به‌هیچ‌وجه در خدمت لطافت بخشیدن به داستان نیست و برعکس، روایت را به‌مراتب دلخراش‌تر می‌کند به‌خصوص که این فیلم‌ساز، همان دیالوگ‌هایی را برای او نوشته است که زنی با دو برابر سن‌وسال او باید آن‌ها را به زبان بیاورد.

«ژاندارک» در بخش «نوعی نگاه» در نخستین روز برگزاری جشنواره کن یعنی ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) به نمایش درمی‌آید. این رویداد سینمایی تا ۲۵ مه (۴ خرداد) ادامه خواهد داشت.

  • پلی‌لیست