هنروتجربه:اکران مجموعه «بهاریه فیلم‌ کوتاه» هنروتجربه در گرگان که با حضور سه تن از عوامل این آثار و با یاد عباس کیارستمی و اهدای عواید حاصل از فروش بلیت‌های فیلم به سیل زدگان آق قلا برگزار شد، با پرسش‌هایی درباره نحوه حضور فیلم‌ها در جشنواره‌ها همراه بود.

مجموعه «بهاریه فیلم کوتاه» شنبه ۲۱ اردیبهشت در سینما کاپری شهر گرگان به نمایش گذاشته شد و پس از آن با حضور پویا نبی کارگردان «خوابگردها» و حسین ملایمی کارگردان  و شیرین سوهانی از اعضای گروه تولید انیمیشن «بدو رستم بدو» نشست پرسش و پاسخ برگزار شد.

این بسته درحالی در گرگان اکران شد که عواید فروش بلیت آن به سیل زدگان آق قلا اهدا شد. همچنین در ابتدای این نشست پویا نبی اکران این بسته در گرگان را به عباس کیارستمی، کارگردان و عکاس شناخته شده ایرانی تقدیم کرد و درباره جایگاه کیارستمی گفت:«سینمای نوین ایران بسیار مدیون مرحوم کیارستمی است و ایشان نقش انکارناپذیری در تاریخ سینمای ایران و جهان دارند. چقدر حیف که این سرمایه ملی را زود از دست دادیم.»

پس از آن حسین ملایمی درباره فرایند شکل‌گیری انیمیشن «بدو رستم بدو» عنوان کرد:«این اثر قرار بود پایان‌نامه کارشناسی ارشد من باشد. سال ۱۳۸۷ که این ایده به ذهنم رسید کشور حال و روز خوبی نداشت و شاهد یک از هم گسیختگی اجتماعی بودیم. از آنجایی که رشته تخصصی من انیمیشن بود، فکر کردم چه خوب است حال و روز ایران آن زمان را با این هنر به تصویر بکشم. به طور شفاف‌تر سعی داشتم خارج از حکومت و دولت، خود جامعه ایران را زیر ذره‌بین ببرم، نقد کنم و شخصیت رستم را به عنوان یک نماد انتخاب کردم که کم‌کم به یک اضمحلال کشیده می‌شود.»

او همچنین اظهار کرد که برای ساخت این انیمشین کوتاه حدود هزار بیت شعر گفته است که چهل بیت آن مورد استفاده قرار گرفت. او افزود:«تولید انیمیشن «بدو رستم بدو» عملا از سال ۹۳ آغاز شد و حدود دو سال ساخت آن زمان برد. خانم شیرین سوهانی هم جز افرادی بود که کمک‌های شایانی در مراحل مختلف ساخت این فیلم کرد.»

پس از آن از سوی تماشاگران پرسش‌هایی در ارتباط با فیلم کوتاه و بخصوص نحوه ارسال آن به جشنواره‌های بین‌المللی مطرح شد. پویا نبی درباره فرایند ارسال آثار کوتاه به جشنواره‌های بین‌المللی عنوان کرد:«مقبولیت یک اثر هنری در یک جشنواره خارجی فرمول بندی شده و طبقه‌بندی شده نیست که بگوییم با رعایت این نکات اثر شما در این جشنواره‌ها حضور پیدا می‌کند، چون هر جشنواره‌ای پروتکل‌هایی دارد که ممکن است به ساختار و درون مایه اثر شما نزدیک باشند و این شانس که آن جشنواره خاص فیلم شما را هم قبول کند، بالاست.»

او در ادامه این بحث تاکید کرد:«باعث تاسف است برخی دوستان برای خوشایند جشنواره‌های خارجی فیلم می‌سازند و خیلی به علاقه هنری یا شرایط زیستی خود توجه نمی‌کنند.» و در توضیح بیشتر آسیب‌های این ماجرا گفت:«به‌نظرم این مدل فیلم‌سازی بیشتر یک نوع تجارت است تا خلق یک اثر هنری ناب.»

در ادامه شیرین سوهانی مدیر تولید و از اعضای گروه تولیدکننده و پخش انیمیشن «بدو رستم بدو» نیز درباره فرایند پخش جهانی آثار کوتاه و انیمیشن گفت:«بسیار مهم است که قبل از ارسال فیلم، آیین‌نامه آن جشنواره را با دقت مطالعه کنید. برخی از جشنواره‌ها به صورت موضوعی برگزار می‌شوند و ممکن است فیلم شما در بین موضوع مورد علاقه آن جشنواره خاص قرار نگیرد. امروزه بیش از سه هزار جشنواره فیلم کوتاه و انیمیشن در دنیا وجود دارد که حدود صد مورد آن‌ها به دلیل سابقه یا تایید آکادمی اسکار، واجد ارزش و اعتبار هستند. وقتی فیلم کوتاه خود را روی پلت فرم‌های جشنواره‌ای قرار می‌دهید، بسیار مهم است که چه نوع بسته تبلیغاتی برای آن در نظر می‌گیرید. چگونه قصه آن را خلاصه می‌کنید و در کل چگونه اثر خود را ارائه می‌کنید چون همه این موارد اولین مواجهه جشنواره‌ها با اثر شماست. اگر اثر شما این شانس را داشته باشد که در همان روزهای نخست ارسال در یک جشنواره مهم و معتبر پذیرفته شود، سیر حضورهای جشنواره‌ای به خودی خود ادامه پیدا می‌کند و جشنواره‌های کوچک‌تر از شما دعوت می‌کنند که فیلم‌تان را برای آن‌ها ارسال کنید.»

همچنین روز یکشنبه، ۲۲ اردیبهشت نیز پویا نبی، شیرین سوهانی و حسین ملایمی با همکاری انجمن سینمای جوان استان گلستان کارگاه «استراتژی فیلم کوتاه» را در شهر گرگان برگزار کردند.

«بهاریه فیلم‌ کوتاه» سومین مجموعه پس از «فیلم‌ها‌ی کوتاه نوروزی»،«فیلم‌ها‌ی کوتاه تابستانه» و«فیلم‌های کوتاه زمستانه» است که در سینماهای هنروتجربه به نمایش در می‌آید.این مجموعه شامل فیلم‌های «زونا» ساخته طوفان نهان قدرتی، «خوابگردها» ساخته پویا نبی، «سیندرلا» ساخته مهدی آقاجانی، «مانیکور» ساخته آرمان فیاض و انیمیشن «بدو رستم بدو» ساخته حسین ملایمی می‌شود.