هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری:جشنواره فیلم کن همیشه به ساز خودش رقصیده است، به‌خصوص وقتی موضوع جریان‌های اجتماعی روز و همگامی با صنعت سینما به میان می‌آید.

در واقع به خاطر اعتبار و قدرت این رویداد سینمایی است که مسئولانش می‌توانند با شرایط خودشان برای اوضاع تصمیم بگیرند و مستقل از جریان‌های روز و صنعت فیلم‌سازی عمل کنند؛ و حتی گاه به تعبیر برخی علیه جریان‌های اجتماعی خانه‌برانداز گام بردارند!

سال گذشته پس از غوغایی که سینمادوستان و اهالی صنعت فیلم‌سازی درباره فقدان نمایندگان زن فیلم‌ساز در جشنواره‌ها به راه انداختند، دبیر جشنواره کن تیئری فرمو هم با نمایندگانی از دیگر رویدادها، پیمانی را از گروه «۵۰۵۰تا۲۰۲۰» امضا کردند و همان طور که از عنوان گروه برمی‌آید هدف این پیمان تحقق برابری جنسیتی تا سال ۲۰۲۰ است. اما طبق نظر فرمو این موضوعی نیست که او علاقه‌ای به آن داشته باشد و احساس کند باید کسی در این خصوص از او مطالبه‌ای داشته باشد.

فرمو در این باره می‌گوید: «برخی می‌خواهند کن کارهایی را انجام بدهد ولی خودشان همان کارها را از جشنواره‌های دیگر مطالبه نمی‌کنند. از جشنواره فیلم کن خواسته می‌شود که بی‌عیب‌ونقص و کامل باشد. هیچ‌کس از من نخواسته است که پنجاه درصد فیلم‌های حاضر در جشنواره را زن‌ها ساخته باشند. این کار می‌تواند نوعی بی‌احترامی تلقی شود.» به هر حال، در جریان برگزاری نشست مطبوعاتی و مطرح شدن این صحبت‌ها، مقوله دیگری هم به میان آمد که دبیر کن حامی آن بود و اغلب اهالی صنعت سینما مخالفش.

امسال جشنواره کن قصد دارد یک نخل طلای افتخاری به بازیگر فرانسوی آلن دلون اهدا کند؛ و این صحبت‌ها پس از اظهار نظر دلون درباره خشونت نسبت به زنان و حمایتش از سیاستمداران راست افراطی صورت گرفت. فرمو در این مورد هم گفت: «ما که به آلن دلون جایزه صلح نوبل نمی‌دهیم. او حق دارد دیدگاه‌هایش را بیان کند. در این روزگار خیلی دشوارست از کسی تجلیل کنید چون نوعی پلیس سیاسی شکل گرفته که بلافاصله روی سر شما خراب می‌شوند.»

دبیر جشنواره کن با علم به این موضوع که صحبت‌هایش می‌تواند کمی بحث‌برانگیز شود، در پایان نشست خود با خبرنگاران شوخی کرد و گفت آن‌ها فرصت پرسیدن سؤال‌هایی درباره نتفلیکس و مسائل بزرگ سال گذشته و وضعیت فعلی روابط آن‌ها را از دست داده‌اند: «هنوز درباره نتفلیکس از من نپرسیده‌اید… و البته دیگر زمانی باقی نمانده است.

یکی از کنجکاوی‌برانگیزترین فیلم‌های تابستان امسال، کمدی زامبی‌محور جیم جارموش است با عنوان «مردگان نمی‌میرند» که امروز جشنواره کن را افتتاح می‌کند.

تیئری فرمو دبیر جشنواره فیلم کن در نشست خبری‌اش نظر خود را درباره این فیلم با همه در میان گذاشت: «اثر جیم جارموش، فیلمی کاملا ضدترامپ است که درباره سلطه آمریکایی سخن می‌گوید. آمریکا کشور فوق‌العاده‌ای است اما جارموش نشان می‌دهد که چندان از وضعیت حال حاضر این کشور راضی نیست.»

البته اگر بخواهید «مردگان نمی‌میرند» را بر اساس آنونس‌هایش قضاوت کنید احتمالا پیام‌های سیاسی زیادی پیدا نمی‌کنید. به هر حال جارموش – پیش از این – به صورت شفاهی هم از بی‌اعتمادی‌اش به سیاستمداران آمریکایی گفته بود. پس برداشت تازه و غریبی نخواهد بود اگر فکر کنیم که وی با فیلم جدیدش علیه چهره سیاسی اول این سال‌های آمریکا یعنی دانلد ترامپِ بدنام ایستاده است.

همان طور که می‌دانید «مردگان نمی‌میرند» ترکیب بازیگران درجه‌یکی دارد و اگر در زمره کسانی قرار می‌گیرید که دوست دارند هرچه زودتر این فیلم را تماشا کنند، خبر خوب این است که اثر جارموش به‌زودی و از چهاردهم ژوئن (۲۴ خرداد) در سینماها به نمایش درمی‌آید.

  • پلی‌لیست