هنروتجربه:فیلم‌های در حال اکران هنروتجربه در رسانه‌های مختلف درقالب‌های گفت‌وگو،نقد و گزارش و مصاحبه مورد توجه قرار می‌گیرند. در مطلب پیش رو شما را به خواندن بخشی از دو میزگرد که طی دو روز گذشته در رسانه‌ها منتشر شده‌اند،دعوت می‌کنیم.خبرگزاری مهر به سراغ کارگردان‌های بهاریه فیلم کوتاه که در هنروتجربه در حال اکران است،رفته و روزنامه ایران هم گفت‌وگویی را روز گذشته درباره فیلم «غلامرضا تختی» منتشر کرده که صحبت‌های جواد طوسی و ابراهیم اصغر زاده در پایان این میزگرد درباره نهادینه کردن فرهنگ و اثرگذاری فیلم‌های هنری قابل توجه است.

بهاریه فیلم کوتاه به روایت کارگردان‌ها
چندی پیش خبرگزاری مهر میزگردی را با همراهی تعدادی از کارگردان‌های مجموعه بهاریه فیلم کوتاه هنروتجربه منتشر کرد و امروز (سه شنبه ۲۵ اردیبهشت)بخش دوم آن انتشار یافته است. در این بخش از میزگرد طوفان نهان قدرتی، آرمان فیاض،پویا نبی،حسین ملایمی و مهدی آقاجانی درباره فیلم‌های خود  و چرایی پرداختن به این موضوع‌ها صحبت کرده‌اند.

در پایان این میزگرد کارگردان‌ها خواهان توجه بیشتر رسانه‌ها و هنرمندان به فیلم کوتاه شدند.طوفان نهان قدرتی در این ارتباط گفت:«به نظرم هنرمندان در حوزه‌های مختلف باید یاد بگیرند که از همکاران خود حمایت کنند، یادمان نرود که بخشی زیادی از این سلبریتی ها از طریق فیلم‌های کوتاه به سینما معرفی شدند و بسیاری از آن‌ها مدیون سینمای کوتاه هستند به همین دلیل به نظرم این حمایت باید به صورت بالقوه در آن‌ها باشد و خودشان خودجوش این کار را انجام دهند. جذاب نیست که ما به هنرمندان بگوییم از ما حمایت کنید و آن‌ها دست به این کار بزنند. این حمایت به شکل مالی نیست که ما با افراد مذاکره کنیم تا به دست بیاوریم با همه این اوصاف جامعه فیلم کوتاه خیلی از ما حمایت کرد که دوست دارم هنرمندان سینمای بلند هم یاد بگیرند و در مدل‌های خود حمایت کنند.»

پویا نبی هم عنوان کرد:« برخلاف اینکه فیلم کوتاه افتخارات زیادی را به ارمغان آورده است ولی هیچ موقع رسانه‌های رسمی آنچنان که باید به آن نپرداخته‌اند. فیلم کوتاه باید بیش از این در سبد رسانه‌ها قرار بگیرد چون بسیار مدیوم جدی است و افرادی که در این عرصه کار می‌کنند بسیار جدی به این مقوله نگاه می‌کنند اگر این امر صورت بگیرد، عیار برخی از رسانه‌هایی که خودشان را متولی فیلم کوتاه می‌دانند، نیز مشخص می‌شود.»

حسین ملایمی هم از فیلم‌سازان خواست که به تماشای فیلم کوتاه بنشینند:« درخواستم از فیلمسازان این است که هم خودشان به تماشای فیلم‌های کوتاه بنشینند هم دیگران را ترغیب به این کار کنند چراکه ممکن است نوبت آن‌ها هم برسد و فیلم آن‌ها هم اکران شود. ما در ابتدای راه اکران هستیم و اگر این روند ادامه پیدا کند کسی که فیلم خوب می‌سازد می‌تواند به درآمد خوبی برسد و ساخت فیلم کوتاه دیگر یک کار دلی و رفاقتی نباشد.»

و در پایان مهدی آقاجانی تاکید کرد که باید قدر فیلم کوتاه را بیشتر دانست:«احساس می‌کنم تماشای فیلم‌ها در حال تبدیل شدن به یک حرکت لاکچری است اما در این میان مخاطبان کم کم روش‌های مختلفی را برای تماشای فیلم‌ها انتخاب می‌کنند و فیلم کوتاه رشد و پرورش بیشتری پیدا می‌کند. آینده می‌تواند برای فیلم کوتاه و زمان‌های کمتر باشد بنابراین باید بیشتر قدر این حوزه را بدانیم.»

رهایی سینمای هنری از تنگ نظری‌ها
روز گذشته روزنامه ایران میزگردی را به بهانه اکران فیلم «غلامرضا تختی» به کارگردانی بهرام توکلی با حضور جواد طوسی(منتقد سینما)، ابراهیم اصغرزاده (فعال سیاسی) و محمدرضا طالقانی (رئیس اسبق فدراسیون کشتی) منتشر کرد.دربخش پایانی این میزگرد  طوسی و اصغرزاده درباره لزوم حمایت از فیلم‌های هنری و تاثیر این آثار بر فرهنگ‌سازی نکاتی را مطرح کردند.

جواد طوسی با تاکید بر نیاز به چرخه تولید آثاری درباره الگوهایی چون غلامرضا تختی عنوان کرد:«در عین حال که برخی دولتمردان ما به این کم کاری الزام و اصرار دارند، لااقل تشکل‌هایی که ریشه‌های مردمی‌تر دارند و از دل مردم انتخاب شدند مثل همین شورای شهر، راهکار عملی و اجرایی پیشنهاد کنند و پشت آن بایستند تا «فرهنگ» نهادینه شود و البته در پروسه عملی و اجرایی هم قابل تجویز باشد. چرخه تولید نسخه‌ها و الگوهای تعمیم پذیر مثل زنده یاد تختی فقط محدود به چند فیلم مثل «شهسوار» گروه هنر و تجربه و «غلامرضا تختی» نشود و ادامه پیدا کند و هر کسی از زاویه دید خودش به غلامرضا تختی و نمونه‌های هم ارز او بپردازد. آقای مسعود جعفری جوزانی چندین سال است که قصد دارد فیلمی براساس شخصیت پوریای ولی بسازد، در تلویزیون که به خاطر رفتار سلبی چرخه سیاستگذاری سال‌های اخیر نتوانست به نقطه توافق شده برسد و در سینما هم تاکنون این امکان‌ فراهم نشده است. انگار مدیران و سیاستگذاران فرهنگی ما میانه‌ای ندارند با اینکه چنین شخصیت‌های فرهنگی در بطن جامعه به الگو‌های نمونه‌ای گسترده تبدیل شوند. این واهمه، این محافظه‌کاری و مصادره به مطلوب کردن «قهرمان» فقط در حوزه‌های خاص مثلاً نظامی، به چه چیز برمی‌گردد؟ چرا ورزشکارانِ زمانه ما این همه حسابگر و اهل دو دوتا چهارتا شدند؟! در یک شرایط خاصِ تاکتیکی شمایلی از قهرمان را اجرا می‌کنند و بموقع می‌روند سراغ حوزه‌های پردرآمد اقتصادی و برای همین، آدم‌های ماندگاری نیستند. باید در حوزه فرهنگ کمی ریشه‌دارتر با مقوله قهرمان، چه در خلوت و چه در حضور اجتماعی، کار کنیم تا این آدم ابعاد چند وجهی کاذب و جعلی نداشته باشد، صداقت در او موج بزند و در وضعیتی باورپذیر بتوان با او همدل و همراه شد. نه تنها در موقعیت حاضر بلکه ۱۰ سال بعد هم وقتی به گذشته فلاش بک می‌زنیم، این آدم آنقدر به نوستالژی ماندگار برای ما تبدیل شده باشد که کماکان با طیب خاطر بخواهیم از او یاد کنیم؛ نه اینکه حضور محو شده و کمرنگی داشته باشد که مشمول مرور زمان شده و به تاریخ ملحق شود.»

اصغرزاده هم به لزوم رهایی سینمای هنری از تنگ نظری‌ها اشاره داشت:« گاهی یک فیلم هنری مثل کارهای آقای اصغر فرهادی یا عباس کیارستمی (با وجود فحش خوردن در جامعه خودمان)به این مملکت‌ها راه پیدا کرده و آن‌ها متعجب شده‌اند از اینکه جامعه ایران ابعاد و اشکال دیگری هم دارد. علاقه‌مند به تمدن و فرهنگ ایران شده‌اند. هر چقدر این نگاه تقویت شود قدرت بازدارندگی معنوی در جامعه غربی برای جلوگیری از اقدامات غیرمنطقی ترامپ و صهیونیست‌ها بیشتر می‌شود. این اتفاق به لحاظ امنیت ملی بسیار مهم است. ما اگر دائم فیلم و موسیقی بسازیم که فقط خودمان بشنویم و از مرزها عبور نکند و با جامعه جهانی ارتباط برقرار نکند، چه فایده‌ای دارد؟ تا زمانی که نتوانیم زبان سینمایی و زبان هنری را از قید و بند تنگ نظری رها کنیم به این مهم دست پیدا نمی‌کنیم. من اصلاً موافق هنر بیانیه‌ای و گلخانه‌ای نیستم، همین که آثار هنری و سینمایی ما وارد مجامع بین‌المللی شود و با دنیا ارتباط برقرار کند دید دنیا را نسبت به ما تغییر می‌دهد. ما باید با زبان مشترک ارتباط برقرار کنیم و هنر و سینما زبان مشترک را ایجاد می‌کند تا اندکی هم شده تنش بین ایران و غرب کاهش پیدا کند. سینما می‌تواند این سوء‌تفاهم مزمن و دیدگاه مبتنی بر توهم توطئه میان ما و جامعه جهانی را اصلاح کند و صلح دوستی ایرانیان و نیاز به همزیستی مسالمت‌آمیز را در جهان منعکس نماید.»