هنروتجربه ترجمه مریم شاه‌پوری:روز گذشته اولین نمایش جهانی «راکت‌من» فیلم جدید دکستر فلچر – کارگردان «راپسودی بوهمی» – در بخش خارج از مسابقه جشنواره کن اتفاق افتاد.

در حالی که این فیلم زندگی‌نامه‌ای درباره التن جان از دو هفته دیگر به نمایش عمومی درمی‌آید، واکنش‌های عمدتا مثبت اولیه به فیلم تا حدودی خیال تهیه‌کنندگان «راکت‌من» را از بابت فروش فیلم در گیشه هم راحت کرده است. تارِن اِگرتِن، برایس دالاس هاوارد، ریچارد مَدن و جِیمی بِل از بازیگران اصلی فیلم هستند و فیلم‌نامه را نویسنده «بیلی الیوت»، لی هال، نوشته است.

پس از نمایش فیلم در کن، اگرتن بازیگر و التن جان خواننده نتوانستند جلوی اشک‌های خود را بگیرند؛ به‌خصوص که هر دو مورد تشویق ایستاده حاضران در سالن قرار گرفتند. بازی اگرتن از حالا به عنوان یکی از نامزدهای بهترین بازی سال در فصل جوایز فیلم ایالات متحده در نظر گرفته شده و خیلی‌ها بر این باورند که عناصر موزیکال فیلم آن را برای حضور برجسته در جوایز گلدن گلوب بسیار مناسب کرده است.

اما نظر منتقدان سرشناس‌تر درباره «راکت‌من» معقول‌تر به نظر می‌رسد و فارغ از ذوق‌زدگی جوان‌ترهاست. به عنوان مثال، اریک کوهن، منتقد ارشد «ایندی‌وایر»، همان طور که انتظار می‌رفت و در «راپسودی بوهمی» دیده بودیم درباره این فیلم نوشته است: «اگر این سؤال برای‌تان مطرح بود و دائم در ذهن‌تان می‌چرخید که یک فیلم زندگی‌نامه‌ای فوق‌العاده درباره التن جان چه سروشکلی خواهد داشت و چگونه خواهد بود، حالا می‌توانید نفس راحتی بکشید چون اتفاق خاصی نیفتاده است. اما دست‌کم «راکت‌من» در زمینه موسیقی چیزی کم ندارد.» پیتر بردشا منتقد گاردین هم قضاوت بینابینی داشته و فیلم را «خوش‌نیت» خوانده است و گفته «با بخش ساده‌تر و متعارف زندگی جان راحت‌تر کنار آمده است.»

«راکت‌من» که از روی ترانه‌ای به همین نام از التن جان نام‌گذاری شده، دو دهه بود که در دست تولید قرار داشت و استودیوها، کارگردانان و بازیگران متعددی را عوض کرد تا با ترکیب فعلی ساخته شد؛ از جمله کمپانی‌های «والت دیزنی استودیوز» و «فوکس فیچرز»، مایکل گریسی کارگردان، و بازیگرانی چون تام هاردی و جاستین تیمبِرلِیک.

امتیاز میانگین «راکت‌من» در سایت جمع‌آوری آرای منتقدان «متاکریتیک» ۶۹ از ۱۰۰ بر اساس هشت نقد است. در وب‌سایت «راتن تومیتوز» هم تا امروز ده نقد بر فیلم نوشته شده است که همه مثبت‌اند ولی میانگین امتیازها هشت از ده شده است.

  • ایندی‌وایر