هنر و تجربه: الخاندرو گونسالس اینیاریتو یکی از تحسین‌شده‌ترین فیلم‌سازان سینمای جهان است که در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ پشت‌سرهم با فیلم‌های «بردمن» و «ازگوربرخاسته» اسکارهای بهترین فیلم و کارگردانی را برنده شد.

او که این روزها به عنوان رییس هیأت داوران بخش اصلی جشنواره کن مشغول به کارست، در گفت‌وگوی تازه‌ای با «نیویورک تایمز» درباره مقوله مهمی که این روزها گریبان‌گیر صنعت فیلم‌سازی شده یعنی «مرگ سینما» در عصر ظهور و موفقیت روزافزون پایگاه‌های پخش مجازی و نمایش آنلاین صحبت کرده است. البته او بر خلاف سایر فیلم‌سازان که نتفلیکس و دیگر رقبایش را مشکل اصلی می‌پندارند، انتقاد را متوجه خود پخش‌کننده‌ها و استودیوها کرده است.

اینیاریتو می‌گوید: «بعضی فیلم‌ها فقط به‌واسطه سرویس‌هایی چون نتفلیکس به دست شما می‌رسد اما مشکل اصلی به شیوه تولید و پخش و نمایش فیلم‌ها برمی‌گردد و سیستمی که یک‌دست شده است. در واقع استودیوهایی جایی برای سایر فیلم‌ها  و سلایق متفاوت باقی نگذاشته‌اند و در این میان، کار راحت‌تر این است که نتفلیکس و کمپانی‌های مشابه سرزنش شوند که در واقع سپربلا شده‌اند… نتفلیکس هیچ مشکلی ندارد و در واقع به فقدان تنوع در سینماها کمک کرده و با سازوکار تلویزیونی‌اش آن را جبران کرده است.»

او در ادامه می‌افزاید: «من شرایط ویژه و خاصی دارم که توانستم «ازگوربرخاسته» را در نظام استودیویی تولید کنم اما چند فیلم‌ساز جوان به چنین پروژه‌ها و بودجه‌هایی دسترسی دارند؟ برای همین است که تنها گزینه پیش روی آن‌ها تلویزیون است.» با این وجود، اینیاریتو می‌گوید که با وجود حمایت صددرصدی‌اش از نتفلیکس، سینمادوستان باید بدانند که تجربه اصلی فیلم دیدن بر پرده سینما معنی می‌شود.

  • پلی‌لیست