هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: آصف کاپادیا مستند‌ساز انگلیسی‌ای است که امسال با فیلم «دیئگو مارادونا» در بخش غیررقابتی جشنواره کن حضور دارد که اغلب در انتخاب مستندهای برتر سال و نمایش‌شان خیلی خوب عمل می‌کند.

کاپادیا که بیش‌تر با مستندهای تحسین‌شده‌اش «سِنا» (۲۰۱۰؛ درباره زندگی قهرمان مسابقه‌های فرمول یک آیرتون سنا) و «اِیمی» (۲۰۱۵؛ درباره زندگی خواننده و ترانه‌نویس انگلیسی ایمی واینهاوس)‌ شناخته می‌شود، تا این‌جا با «دیئگو مارادونا» یکی از برترین مستندهای سال ۲۰۱۹ را به نام خودش ثبت کرده است؛ و پیش‌بینی می‌شود از حالا یکی از رقبای اصلی کسب اسکار بهترین مستند سال باشد. او پیش از این با «ایمی» تندیس طلایی را برنده شده است.

گروه فیلم‌سازی کاپادیا در این مستند تازه روی فرمت‌های ویدیویی مختلفی کار کرده‌اند و تصاویرشان از هشت میلی‌متری تا شانزده و… تنوع دارد. اما مسأله مهم این است که درامی جذاب و تماشایی را سروشکل داده‌اند؛ و البته که کاپادیا فقط به روایت سرراست زندگی ستاره جهان فوتبالش بسنده نکرده است و ایده‌های جاه‌طلبانه‌تری داشته که خود چنین توضیح می‌دهد: «چون مارادونا زندگی پرفرازونشیبی داشته است، ما به شیوه‌ای متفاوت سعی کردیم با زمان بازی کنیم. پس اجازه بدهید شما را به یک سفر دیوانه‌وار دعوت کنیم.»

مستند «دیئگو مارادونا» قرارست ۲۴ سپتامبر (۲ مهر) در اچ‌بی‌او نمایش داده شود.

  • پلی‌لیست