هنروتجربه: منتقدان نشریه سینمایی «ایندی‌وایر» برترین برندگان نخل طلا را در تاریخ این رویداد سینمایی رتبه‌بندی کرده‌اند و فیلم «راننده تاکسی» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی برنده کن سال ۱۹۷۶ را در رتبه نخست قرار داده‌اند.«طعم گیلاس» فیلم تحسین شده عباس کیارستمی در رده بیست و پنجم این فهرست جای گرفته‌است.

در رتبه‌های دوم و سوم نیز فیلم «یوزپلنگ» به کارگردانی لوکینو ویسکونتی برنده سال ۱۹۶۳ و «زندگی شیرین» ساخته فدریکو فلینی برنده سال ۱۹۶۰قرار گرفته‌اند.همچنین «ویریدیانا» (۱۹۶۱) به کارگردانی لوئیس بونوئل، «اینک آخرالزمان» (۱۹۷۹) به کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا، «کاگه‌موشا» (۱۹۸۰) ساخته آکی‌را کوروساوا، «داستان عامه‌پسند» (۱۹۹۴) به کارگردانی کوئنتین تارانتینو، «چترهای شربورگ» (۱۹۶۴) از ژاک دمی، «پدر سالار» (۱۹۷۷) ساخته برادران تاویانی و «دزدان فروشگاه» ساخته هیرو کازو کورئیدا برنده نخل طلای ۲۰۱۸، به ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دهم دیده می‌شوند.

فیلم «طعم گیلاس» به کارگردانی عباس کیارستمی نیز رتبه ۲۵ این فهرست را به خود اختصاص داده است. این فیلم که در سال ۱۹۹۷ توانست اولین و تنها نخل طلا را برای سینمای ایران به ارمغان بیاورد. در این فهرست ساخته کیارستمی بالاتر از فیلم‌هایی از هنرمندانی نظیر میکل آنجلو آنتونیونی، تئو آنجلوپولوس، میشائیل هانکه، رابرت آلتمن،دیوید لینچ، رومن پولانسکی،ویم وندرس و…قرار گرفته‌است.

نشر گاردین نیز سال گذشته فیلم «طعم گیلاس» را در میان ۱۰ فیلم برتر نخل طلای کن در رتبه دوم پس از فیلم «مرد سوم» به کارگردانی کارویل رید (۱۹۴۹) قرار داد.

پیتر بردشاو منتقد ارشد سینمایی گاردین در توضیح فیلم «طعم گیلاس» نوشته بود:«بدون شک این فیلم یک شاهکار از عباس کیارستمی، یکی از بزرگترین شاعران سینماست. فیلمی با داستانی عجیب و غریب، زیبا و غم‌انگیز که حتی اکنون نیز نمی‌توان آن را دقیقاً تفسیر کرد. مردی عمیقاً افسرده قصد خودکشی دارد پس در گوری می‌خوابد که یک کارگر کنده و باید بعداً آن را پُر کند. موضوعی بهت‌آور، نامعقول، تکان‌دهنده و ناراحت کننده. فیلم به تاریک‌ترین و ناشناخته‌ترین جنبه این موضوع آن می‌پردازد. در این میان فردی تلاش می‌کند او را از خودکشی منصرف کند و برای این کار شیرینی و لذت زندگی همچون طعم یک گیلاس را به او یادآور می‌شود.»

منبع:ایسنا