هنروتجربه: برگزیدگان بخش فیلم‌های کوتاه و سینه فونداسیون جشنواره کن ۲۰۱۹ معرفی شدند.

 بخش سینه‌فونداسیون جشنواره فیلم کن برندگان جوایز اصلی بیست و دومین دوره خود را شب گذشته ۲۳ می برابر( پنجشنبه دوم خرداد) اعلام کرد.

جایزه اول این بخش را کلر دنی کارگردان فرانسوی و رئیس هیأت داوران سینه فونداسیون به  لوییز کورواسیه کارگردان فیلم فرانسوی «Mano A Mano»(دست در دست) اهدا کرد.این فیلم روایت زندگی دو آکروبات است که از شهری به شهر می‌روند و نمایشی  اجرا می‌کنند،روابط آن‌ها اما به دلیل یک شک دچار مشکل می‌شود.هنگام اهدای جایزه کلر دنی این فیلم کوتاه را چنین توصیف کرد:«شما با این فیلم به دنیای سیرک بردید و به و ما را با پدیده‌های شگفت‌انگیزی آشنا کردید. اینفیلم فقط یک فیلم کوتاه نبود بلکه برای ما بخشی از یک داستان بزرگ بود.» به کارگردان این فیلم  علاوه بر جایزه نقدی، فرصت اولین نمایش فیلم بلندش در جشنواره کن نیز داده‌می‌شود.

دومین جایزه این بخش هم به فیلم آمریکایی «Hieu» ساخته ریچارد ون تعلق گرفت و جایزه سوم را  به طور مشترک «آمبیانس» ساخته ویسام ال جعفری از فلسطین و «روح کوچک» ساخته باربارا روپیک از لهستان دریافت کردند.

بخش سینه فونداسیون از سال ۱۹۹۸ کار خود را شروع کرده و برای کشف استعدادهای خلاق در مدرسه‌های فیلم از سراسر جهان فعالیت می‌کند. هر سال بین ۱۵ تا ۲۰ فیلم متوسط تا بلند در این بخش مورد داوری قرار می‌گیرد.امسال بیش از ۲ هزار دانشجوی فیلم از ۳۶۶ مدرسه فیلمسازی آثارشان را به این بخش ارسال کرده بودند.