هنروتجربه:روزنامه اعتماد میزگردی را با حضور ایرج تقی‌پور عضو شورای سیاست‌گذاری هنروتجربه و کاوه سجادی‌حسینی که فیلم «شب بیرون» او در سینماهای هنروتجربه به نمایش درآمد، در شماره امروز یکشنبه پنجم خرداد منتشر کرده است. این میزگرد به بررسی عملکرد گروه سینمایی هنروتجربه در پنج سال گذشته پرداخته و اینکه با وجود تشکیل گروه‌های قبلی برای نمایش فیلم‌هایی از این دست، هنگام تشکیل هنروتجربه کمتر کسی گمان می‌کرد این گروه بتواند ادامه دهد. این میزگرد با همین محور آغاز شده و این نکته که هنروتجربه اکنون توانسته است به رسمیت شناخته شود.

ایرج تقی‌پور:بسیاری ترجیح می‌دهند از راه دور حرف بزنندنه رودررو
تقی‌پور در بخشی از صحبت‌هایش در این میزگرد،درباره این موضوع که هنروتجربه چگونه توانسته است به رسمیت شناخته شود، گفت:«به نظر من مهم‌ترین دلیلش این است که گروه‌های دیگری که تاکنون کار به آن‌ها سپرده شده بود، همگی از سینمای بدنه بودند و ارتباط چندانی با سینمای آماتور نداشتند و با حیطه فیلم کوتاه و مستند آشنایی نداشتند. به همین جهت این گروه‌ها به سرعت رو به تعطیلی رفتند و دوامی نداشتند اما درحال حاضر افرادی که با سینمای کوتاه و مستند و تجربه ارتباط بیشتری دارند، در سیاستگذاری هنروتجربه دخیل هستند و این خود باعث جلب توجه به گروه هنروتجربه شده و دلیل دوام این گروه در سال‌های اخیر بوده است.»

در بخش دیگری از این میزگرد این پرسش مطرح می‌شود که با توجه به تعداد کمتر فیلم‌های هنروتجربه، این گروه در تولید آثار تجربی دخالت کند که تقی‌پور عنوان کرد:«واقعیت این است که تولید، مکانیزم، تشکیلات و آدم‌های خود را می‌خواهد که بتوانند امور مربوطه به تولید را کنترل کنند. در حال حاضر بنیاد سینمایی فارابی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی می‌توانند در تولید فیلم نقش داشته باشند و این مسئولیت را بپذیرند ولی ما برای تحقق این امر باید تشکیلات مشابه با بنیاد سینمایی فارابی یا مرکز گسترش را راه‌اندازی کنیم. از طرفی همانطور که می‌دانید دخالت در تولید کار پسندیده‌ای نیست مخصوصا در گروه فیلم‌هایی که تجربی به حساب می‌آیند. باید به کسانی که در ساخت فیلم‌ها و پروژه‌های تجربی دخیلند و علاقه‌مند به این نوع فیلم‌ها هستند، اجازه کار داد. اگر بخواهیم سفارشی کار کنیم ممکن است فیلم‌ها از طراوت و سرزندگی خاص برخوردار نباشند.»

تقی‌پور در بخش دیگری از این میزگرد با اشاره به مشکلات گروه هنروتجربه در اکران هم‌چون فشارهای زیاد سینمای بدنه، دردسرهای اختصاص سالن شماره دو سینما فرهنگ به هنروتجربه،عدم نمایش فیلم‌هایی با پروانه ساخت ویدئویی در جشن خانه سینما و جشنواره فیلم فجر و..افزود:«مجموعه این موارد باعث می‌شود در کنار نداشتن سالن اختصاصی نتوانیم آن اهدافی را که مدنظرمان است، دنبال کنیم. یا نکته دیگر برای نمایش فیلم‌های کلاسیک و خارجی با چنان فشار و دردسری مواجه شدیم که نتوانستیم به این خواسته‌مان برسیم. برای نمایش فیلم «صادق کرده» که همه آدم‌هایش زنده و حی و حاضر هستند و در سینما فعالیت می‌کنند به ما پروانه نمایش ندادند اما همین فیلم در موزه هنرهای معاصر قابل نمایش بود. برای من سوال بوجود آمد چگونه این فیلم نمی‌تواند در گروه هنروتجربه نمایش داده شود.»

او درباره نمایش فیلم‌های خارجی هم اظهار کرد:«برای نمایش فیلم‌های خارجی از خیلی جهات دست و پای ما بسته است. دوستان با نیت خیر دست و پای ما را می‌شکنند که ما نتوانیم کاری کنیم. در تبلیغات هم باید عرض کنم در سینما الزاما این نیست که به مردم اصرار کنیم که بروید فیلم ببینید باید موجبات تحریک مخاطب را برای ورود به سینما فراهم کرد. باز هم باید عرض کنم ما از خیلی از دوستان دعوت کردیم بیایند با هم جلسه بگذاریم و رو در رو بنشینیم و حرف‌هایمان را بزنیم. بسیاری از آن‌ها ترجیح دادند از راه دور حرف بزنند تا از این طریق منجر به معروفیت خودشان و فیلم‌هایشان بشوند.»

تقی پور سپس به صحبت‌های اخیر حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی اشاره کرد:«علی ای‌حال آقای انتظامی به نکات خوبی اشاره کردند هم به هنروتجربه و بودجه‌ای که قرار است به این گروه اختصاص پیدا کند و هم طرح یکپارچه شدن پروانه ساخت که در جشن سینما و جشنواره کمک مهمی به این گروه می‌کند.»

کاوه سجادی حسینی:شهرستان‌ها را فراموش نکنیم
در خلال این گفت‌وگو سجادی حسینی به شور و شعفی که درابتدای تشکیل گروه هنروتجربه ایجاد شده بود، اشاره کرد:« نکته دیگری که به نظر من اهمیت دارد آن شور و شعفی است که در ابتدای تشکیل گروه هنروتجربه وجود داشت.البته باید بگویم که الان هم وجود دارد چون همین که هنروتجربه نفس می کشد به خودی خود ارشمند است.هنروتجربه الان کودک پنج ساله ای است که باید از آن نگهداری لازم را انجام داد و از ان حمایت کنیم تا بهتر دیده شود.» او در ادامه نکاتی را درباره نحوه اکران فیلم‌ها در گروه هنروتجربه مطرح و از تبلیغات محدود آن انتقاد و عنوان کرد که فیلم های گروه هنروتجربه نیاز به تبلیغات معرفی و دیده شدن مداوم دارند.

این کارگردان هم‌چنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره اهمیت و تاثیر نمایش فیلم‌های هنری وتجربی در شهرستان‌ها عنوان کرد:«نکته مهم‌تر اینکه شهرستان‌های بیشتری را درگیر هنروتجربه کنیم. استعدادهای زیادی در شهرها و شهرستان‌های محروم داریم. این اکران‌ها کمک می‌کند فیلم‌سازان خوب از دل شهرها بیرون بیایند و جسارت کنند و نترسند و فیلم بسازند چون بعضی از وقت‌ها فیلم دیدن باعث شجاعت می‌شود. شهرستان‌ها را فراموش نکنیم. تعداد اندک شهرستان‌ها برای نمایش فیلم‌های هنری کفایت نمی‌کند. همه شهرستان‌های کشور باید اکران هنروتجربه مثل اکران معمول سینما را داشته باشند.»

در بخش دیگری از این گفت‌وگو و در ادامه صحبت‌های تقی‌پور که به نداشتن سالنی اختصاصی برای نمایش آثار هنروتجربه اشاره و تاکید داشت که این گروه هم‌چنان مستاجر است،کاوه سجادی حسینی هم درباره لزوم داشتن پاتوقی ثابت برای هنروتجربه گفت:«من همان سال‌های ابتدایی به آقای علم الهدی گفتم که گروه هنروتجربه باید از یک جای بخصوص یا پاتوق فرهنگی برخوردار باشد که جذابیت بصری خودش را هم داشته باشد و سینماگران و دوستداران سینما با این فضا اخت شوند.حال می‌شود دو پاتوق راه‌اندازی کرد، یکی شمال شهر و دیگر میانه شهر که همه به این مکان ‌ها دسترسی لازم را داشته باشند به این شرط که اکران فیلم ‌ها حداقل برای یک ماه در این مکان به صورت کامل صورت بگیرد.»

او در ادامه درباره اکران فیلم‌های مستند و کوتاه افزود:«نکته مهمی که در اینجا مطرح است نمایش فیلم مستند و کوتاه در این گروه است که این حرکت بسیارخوبی است که در گروه هنروتجربه صورت می‌گیرد. ما باید فیلم کوتاه و فیلم‌سازان کوتاه را جدی بگیریم و به نظرمن اکران این نوع فیلم‌ها باید در گروه هنروتجربه بیشتر شود.همان طور که می‌دانیم فیلم کوتاه و مستند پایه‌ها و ستون‌های سینمای کشور را بنا می‌کنند.سینمای کوتاه و مستند صاحب اندیشه،نگاه و فضای حرفه‌ای است. خیلی از فیلم‌های کوتاهی که ساخته می‌شود بعضا از فیلم‌های بلند خوش ساخت‌تر و به لحاظ فیلم‌برداری ،کارگردانی، حرکت دوربین‌ها و…و تکنیکی‌تر هستند.پس لازم است از این نوع تولیدات و این اندیشه‌ها برای رشد و ترقی سینما حمایت شود.»

سجادی حسینی در پایان این گفت‌وگو پیشنهادی را برای اکران دوباره تعدادی از فیلم‌ها مطرح کرد:«با تمام این حرف‌ها خیلی افتخار می‌کنم فیلم «شب بیرون» در گروه هنروتجربه اکران شده ولی دیده نشد با این حال اکران شد.اینجا پیشنهادی دارم مبنی بر این که شاید بد نباشد یک سری فیلم‌ها دوباره در سینماها نمایش داده شود.چون در حال حاضر بازیگران فیلم چهره شده‌اند و شاید فیلم دیده می‌شود. فقط راجع به فیلم خودم صحبت نمی‌کنم فیلم‌های مشابه فیلم خودم هم تعدادشان زیاد است خودم هر کمکی باشد تمام قد آماده‌ام،انجام بدهم تا هنروتجربه روی پای خودش بیاستد و می‌دانم خیلی از اهالی سینما دلشان برای هنروتجربه می‌تپد.»