هنروتجربه:مراسم شب سینمای مسعود کیمیایی بامداد یکشنبه پنجم خرداد در تورنتو کانادا برگزار شد.

در این مراسم  مستند «قهرمان آخر» ساخته جواد طوسی که به زندگی حرفه‌ای مسعود کیمیایی می‌پردازد،به نمایش درآمد.

کیمیایی در پیامی ویدئویی ضمن تشکر از بانیان این مراسم درباره سختی‌های ساخت یک مستند گفت: «زمانی که جواد طوسی پیشنهاد ساخت یک مستند از فیلم‌های من را داد آن موقع نیز به او گفتم که ساخت مستند کار مشکلی است چراکه مستندات سخت کنار هم جمع می‌شوند. با این حال جواد طوسی به دلیل اینکه به سینمای من علاقه‌مند است و خودش نیز به همین شکل فکر می‌کند. پیش از ساخت «قهرمان آخر» چند فیلم از من ساخته شده که دوستشان ندارم. فیلمی که بهتر از آثار دیگر ساخته شده، فیلم المیرا مقدم است. در واقع این فیلم به آن بخشی از من که به ادبیات مربوط می‌شود پرداخته است.»

کیمیایی در پایان گفت: «خیلی ممنونم از همه شما که یاد فیلم‌های من کردید. «قهرمان آخر» را که نگاه کردم به‌نظرم جای بهروز وثوقی در آن خالی است. بهروز دانسته بازیگری است و بازیگری را دانسته بازی می‌کند. من برای بهروز وثوقی و فرامرز قریبیان زحمت زیادی کشیده‌ام، به هر جهت روزگار است دیگر، این خط‌ها ایجاد می‌شود. این خطوط میان انسان‌ها هندسه می‌سازد و این هندسه‌ها آدم را دور می‌کند و این اتفاقات افتاده است. اگر جواد طوسی به بهروز وثوقی نپرداخته به همین دلیل است. متأسفانه موضوعاتی است که همه ما می‌دانیم.»

در این مراسم پس از نمایش «قهرمان آخر» محمدمهدی دادگو تهیه‌کننده سینما و تلویزیون، حسین معززی‌نیا منتقد، نویسنده و مدرس سینما و عارف محمدی منتقد و مستندساز و مجری برنامه، پیرامون موج نو در سینمای ایران، سینمای کیمیایی و نقش آثار او در تاریخ سینمای ایران صحبت کردند.

مستند «قهرمان آخر» به کارگردانی جواد طوسی در سینماهای گروه هنروتجربه اکران شده‌است.