هنر و تجربه: اشکالی ندارد اگر فکر می‌کنید تنها گپ‌ها درباره رومن پولانسکی در جشنواره کن امسال، به حضور کوتاهش در «روزی روزگاری در هالیوود» اثر کوئنتین تارانتینو برمی‌گردد و نارضایتی همسرش امانوئل سنیه از این موضوع که رسانه‌ای هم شد.

در واقع پولانسکی خودش راهی کن شد تا برای جدیدترین فیلمش یک پخش‌کننده آمریکایی پیدا کند. پس از ده روز این موضوع افشا شده است که دفتر فروش «پلی‌تایم» واقع در پاریس، ملاقات غیرعلنی‌ای در روز هجدهم مه (۲۸ اردیبهشت) ترتیب داد تا چهل خریدار آمریکایی به تماشای فیلم پولانسکی با عنوان «افسر و جاسوس» بنشینند. البته خود پولانسکی در این نمایش حاضر نشد ولی ژان دوژاردن بازیگر و آلن گولدمن تهیه‌کننده حضور داشتند. هنوز از این خریداران خبری نشده است ولی پخش‌کننده اروپایی فیلم در پاییز آن را اکران خواهد کرد.

نیکول اسپرلینگ خبرنگار «ونیتی فر» با یکی از حاضران در این نمایش فیلم صحبت کرده است؛ فردی به نام هاوارد کوهن که یکی از رؤسای کمپانی «رودساید اَترَکشِنز» است و می‌تواند پخش‌کننده فیلم هم باشد: «به نظرم ما در خصوص خرید فیلم به نتیجه خواهیم رسید.» این در حالی است که فیلم قبلی پولانسکی «بر اساس یک داستان حقیقی» هم در ایالات متحده اکران نشد و فقط در جشنواره کن ۲۰۱۷ به نمایش درآمد، پیش از آغاز جنبش «من هم».

پولانسکی این روزها در صنعت فیلم‌سازی جایگاه خوبی ندارد و سال گذشته هم بعد از طرح دوباره اتهام سال ۱۹۷۸ او، از عضویت آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اخراج شد.

  • ایندی‌وایر