هنروتجربه:برگزاری جشنواره فیلم ساندنس ۲۰۱۹ بیش از ۱۸۲.۵ میلیون دلار بر اقتصاد ایالت یوتا که محل برگزاری این جشنواره است، تاثیر گذاشت.

به گزارش ورایتی، جشنواره ۱۱ روزه ساندنس با جذب بیش از ۱۲۲ هزار نفر شرکت کننده از ۴۸۸ ایالت آمریکا و ۳۵ کشور خارجی، بر اقتصاد این منطقه تاثیر قابل توجهی دارد. با این حال آمار امسال به نسبت سال ۲۰۱۸ به میزان ۴.۷ درصد کاهش داشته است.

برگزاری این جشنواره بیش از ۱۸.۶ میلیون دلار به جذب مالیات محلی کمک کرده، ایجاد ۳۰۵۲ شغل را موجب شده و موجب پرداخت دستمزدی برابر ۹۴ میلیون دلار در یوتا شده است.

فرماندار این ایالت با تایید این مساله گفت از زمانی که این جشنواره در یوتا شروع به کار کرده نقش مهمی در جذب توریست داشته که این موجب ایجاد شغل و پرداخت دستمزد شده است.

در جشنواره ساندنس ۲۰۱۹ بیش از ۴۳ هزار و ۵۰۰ نفر از دیگر ایالت‌های آمریکا راهی این ایالت شدند و بیش از ۱۷۰ میلیون دلار خرج کردند.

رابرت ردفورد این رویداد سینمایی  را سال ۱۹۷۸ در سالت‌لیک‌سیتی یوتا راه‌اندازی کرد و سال ۱۹۸۱ آن را همزمان با تاسیس انستیتو ساندنس برای حمایت از فیلمسازان مستقل، به پارک سیتی منتقل کرد.

۶۴ درصد شرکت کنندگان این جشنواره در سال ۲۰۱۹ از ایالت یوتا بودند و حدود ۳۷ درصد غیرساکنان ایالت از کالیفرنیا و ۱۰ درصد از نیویورک به این منطقه آمده بودند و بین ۲ تا ۵ روز در این منطقه ماندند.

منبع: خبرگزاری مهر