هنروتجربه: رابرت دنیرو  از جدیدترین بیانیه رابرت مولر دادستان ویژه بررسی پرونده ارتباط کمپین دونالد ترامپ و روسیه  انتقاد کرد.

 دنیرو در یک نامه سرگشاده که در نیویورک تایمز منتشر شد به انتقاد از جدیدترین بیانیه رابرت مولر دادستان ویژه بررسی پرونده ارتباط کمپین دونالد ترامپ و روسیه پرداخت.

او که در برنامه «پخش زنده شنبه شب» نقش شخصیت مولر را هم ایفا می‌کند در نامه‌اش به دادستان ویژه گفت که «کشور به حرف‌هایت نیاز دارد. حرف‌های واقعی‌ات.»او از مولر خواست به صورت عمومی جلوی کنگره شهادت بدهد تا ترامپ نتواند در توییت‌هایش از گزارش ۴۰۰ صفحه‌ای او  به نفع خودش نتیجه‌گیری کند. دنیرو نوشت: «این گزارشی است که کشورت از تو خواست انجام بدهی و حالا باید به آن قدرت و شفافیت ببخشی.»

دنیرو در نامه توضیح داد که در تحقیقاتش برای ایفای نقش مولر خیلی چیزها درباره گذشته و شخصیت او فهمیده و در نتیجه احترام بسیاری برای تعهد و سکوت او مقابل فشار عمومی قائل است: «با وجود اینکه بسیاری از آمریکایی‌ها از پاسخ محکم و باوقار تو در مقابل حملات تجلیل کرده‌اند، این طرز پاسخ به دولت اجازه داده از تفسیر خودش برای کنترل کردن روایت استفاده کند.»

او اضافه کرد: «آدم هر چیزی دلش می‌خواهد می‌تواند درباره رییس‌جمهور بگوید، همانطور که من هم این کار را انجام داده‌ام اما حقیقت این است که وقتی بحث دروغ گفتن، مبالغه کردن و زورگویی می‌شود، هیچ‌کس نمی‌تواند به گرد او برسد.»

دیشب مولر در نخستین حضور عمومی خود در ارتباط با گزارشش یک کنفرانس رسانه‌ای برگزار کرد و گفت دلیل اینکه اتهامی علیه رییس‌جمهور وارد نکرده این است که قوانین وزارت دادگستری به او اجازه نمی‌دهد علیه رییس‌جمهور اتهام فدرال وارد کند. او همچنین گفت اگر می‌توانست با قاطعیت بگوید که ترامپ هیچ جرمی انجام نداده حتماً چنین کاری را انجام می‌داد.

مولر در کنفرانس رسانه‌ای‌اش گفت گزارشش تمام حرف‌های لازم را می‌زند اما دنیرو نوشت: «ممکن است گزارش تمام حرف‌های لازم را به وکلا و قانون‌گذارانی بزند که صبر و تعهد خواندن بیش از ۴۰۰ صفحه کلمات به دقت انتخاب شده و نتیجه‌گیری‌های ظریف را داشته باشند (با تمام احترام، گزارش خیلی خوب است اما تو استیون کینگ نیستی.»)

دنیرو اضافه کرد که از طرف دیگر رییس‌جمهور «در توییت‌های هار خودش» نگاه‌ها نسبت به کار مولر را تغییر داده و همچنین از دادستان کل و وکلای شخصی خود برای مخدوش کردن حقایق استفاده می‌کند.

غیر از ایفای نقش مولر در برنامه «اس‌ان‌ال»، دنیرو در موارد بسیاری به صورت عمومی علیه ترامپ صحبت کرده و خواستار زندانی شدن رییس‌جمهور شده است. ترامپ هم در پاسخ به او توییت کرده که دنیرو «یک فرد با آی‌کیو بسیار پایین است.»

هالیوود ریپورتر