هنروتجربه:کارگردان «اولین امضا برای رعنا» که منتظر زمان پخش اثرش است، عنوان کرد که ساز و کار مناسبی برای پخش و اکران فیلم‌هایی که شامل وجه تجاری و هنری توامان باشند، وجود ندارد.

علی ژکان، کارگردان و تهیه‌کننده سینما با بیان اینکه در حال حاضر فیلم سینمایی «اولین امضا برای رعنا» را در اختیار شرکت پخش «نیمروز فیلم» گذاشته‌ است و منتظر اعلام زمان اکران است، افزود:«متأسفانه در حال حاضر کارگردان یا تهیه کننده قدرت این را ندارد که بتواند نظر قطعی درباره زمان اکران فیلم خود بدهد و باید منتظر ماند و دید شرکت پخش مورد نظر چه برنامه و سرگروهی را برای فیلم انتخاب می‌کند.»

این کارگردان درباره اینکه فیلمش چگونه اکران شود، به خبرگزاری مهر گفت:«فیلم‌هایی از نوع «اولین امضا برای رعنا» که نه خیلی هنری است که در گروه «هنروتجربه» اکران شود و نه خیلی تجاری و گیشه روز است که بتوان برنامه مناسبی برای اکران آن در نظر گرفت، معمولاً هنگام اکران دچار مشکل می‌شوند. متأسفانه هیچ برنامه مناسبی برای اکران فیلم‌های میانی نه از سوی سازمان سینمایی و نه از سوی بخش خصوصی طراحی نشده است، بخش خصوصی که بیشتر به دنبال تولید و اکران فیلم‌های بفروش است و بخش دولتی نیز ساز و کار مناسبی برای پخش و اکران فیلم‌هایی که هر دو وجه تجاری و هنری را داشته باشند، ندارد.»

کارگردان فیلم «سایه به سایه» بیان کرد:«فیلم‌سازانی مانند من که میانه رو هستند در سینمای ایران کم نیستند و متأسفانه در حوزه اکران دچار مشکل شده و آثارشان به فروش در گیشه نمی‌رسد. چندین پروژه سینمایی در دست دارم که متأسفانه به دلیل نبود سرمایه‌گذار مناسب نمی‌توانم هیچکدام از این پروژه‌ها را جلوی دوربین ببرم.»

«اولین امضا برای رعنا» ششمین ساخته بلند سینمایی علی ژکان درباره زندگی یک داستان‌نویس است:«جهانگیر گلستانه چند سال قبل با همسرش رعنا ازدواج کرده است. آن‌ها یک پسر شش ساله به نام نیما دارند جهانگیر ۳سه کتاب چاپ کرده است اما هیچکدام از این کتاب‌ها نتوانسته‌اند برای او پولی به همراه بیاورند. خانواده در خانه‌ای اجاره‌ای که صاحبش از آشنایان قدیم جهانگیر است زندگی و اجاره مختصری می‌پرداختند، اما طولی نمی‌کشد که آن دوست قدیمی تماس گرفته و می‌گوید قصد دارد در خانه‌اش ساکن شود. این خبر زندگی جهان را به هم می‌ریزد.»

در این فیلم سینمایی بازیگرانی چون علیرضا جلالی تبار، محمدرضا هدایتی، شهین تسلیمی، شهرزاد کمال‌زاده و فلور نظری نقش‌آفرینی می‌کنند