هنروتجربه:سینماگران دریافت‌کننده اسکار افتخاری معرفی شدند.

 هیأت مدیره آکادمی اسکار پس از برگزاری جلسه رای‌گیر،اسامی هنرمندان دریافت‌کننده اسکار افتخاری سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد.دیوید لینچ،جینا دیویس، وس استودی و لینا ورتمولر چهار هنرمندی هستند که با دریافت یک تندیس اسکار تجلیل می‌شود.

جان بیلی رئیس آکادمی اسکار با صدور بیانیه‌ای برندگان امسال را چهره‌هایی دانست که خودشان را وقف زندگی هنری در این صنعت کرده‌اند.

دیوید لینچ کارگردان صاحب سبک که درکارنامه‌اش فیلم‌هایی چون «تویین پیکس»، «مرد فیل نما»، «تل ماسه» «مخمل آبی» و «از ته دل وحشی» را دارد،از فیلم‌سازان محبوب منتقدان و علاقمندان سینماست که تاکنون آثارش موفق به دریافت نخل طلی جشنواره کن و شیر طلایی جشنواره ونیز شده‌اند.لینچ  چهار بار هم نامزد کسب اسکار بهترین کارگردانی شده‌است.

جینا دیویس که برای  بازی در فیلم «جهانگرد اتفاقی» برنده جایزه اسکار  بهترین بازیگر زن نقش مکمل در سال ۱۹۸۸ شد، اسکار افتخاری خود را برای تداوم تلاش‌هایش در زمینه برابری جنسیتی در صنعت سینما با دریافت جایزه انسان‌دوستانه جین هرشولت دریافت می‌کند.از دیگر فیلم‌های مطرح این بازیگر می‌توان به «تلما و لوییز» اشاره کرد.

وس استودی بازیگر سرخپوست آمریکایی است که در طول سه دهه در بیش از ۳۰ فیلم از جمله  «آخرین موهیکان»،«جرونیمو یک افسانه آمریکایی» و…بازی کرده و تمرکز او برای نمایش تصویر شخصیت‌های آمریکایی‌های بومی بوده است.

لینا ورتمولر فیلم‌ساز ۹۰ ایتالیایی است که طی ۵۶ سال فعالیت هنری ۳۲ فیلم را کارگردانی کرده است. سال ۱۹۷۶ او به عنوان نخستین زن نامزدی جایزه اسکار بهترین کارگردانی را برای فیلم «هفت زیبایی» دریافت کرد.

امسال یازدهمین دوره اهدای جوایز سالانه هیأت مدیره اسکار ۲۷ اکتبر در ری دالبی بالروم در هالیوود برگزار می‌شود.

برچسب‌ها: