هنر و تجربه ترجمه مریم شاه‌پوری: «فرهنگ بی‌اعتباری» / Cancel Culture‌ همان طور که از نامش برمی‌آید، خیلی جالب به نظر می‌رسد اما لزوماً نمی‌شود به خوب یا بد بودن آن حکم داد؛ به‌خصوص در مورد فیلم‌ساز برجسته‌ای چون وودی آلن.

«فرهنگ بی‌اعتباری» به تحریم یک فرد، برنامه، محصول یا هر چیز دیگری (معمولاً در شبکه‌های اجتماعی) اشاره دارد که به خاطر رفتار خارج از عرف و مسأله‌سازش باید تنبیه و مجازات شود. یکی از سینماگران مطرحی که در دوسه سال اخیر با «فرهنگ بی‌اعتباری» و فهرست‌های سیاه هالیوود مواجه شده، آلن است که قرارداد همکاری چندده میلیونی‌اش با آمازون را از دست داد و فیلم آخرش «روز بارانی در نیویورک» هنوز در آمریکا بلاتکلیف است.

البته در این شرایط، اروپایی‌ها از همان ابتدا دنباله‌روی بازی هالیوودی‌ها نشدند و به‌جز حمایت از پروژه جدید این فیلم‌ساز که در دست تولید قرار گرفته است و از ماه آینده جلوی دوربین می‌رود، از فصل پاییز پذیرای نمایش عمومی «روز بارانی…» می‌شوند. اما خبر تازه این است که داستان فیلم جدید آلن، درباره یک قصه عشق است که در جشنواره فیلم سن سباستین روی می‌دهد؛ و البته که مسئولان این رویداد سینمایی خیلی خوشحال شده‌اند از این اتفاق و اصلاً برای‌شان مهم نیست که وودی آلن از نظر برخی «بی‌اعتبار» است. در واقع برای آن‌ها، وودی آلن همان فیلم‌ساز تحسین شده و شمایل‌واری است که جایگاهش در تاریخ سینما تثبیت شده است.

خوزه لوییس رِبوردینوس، دبیر جشنواره سن سباستین در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «باعث شادمانی ماست که استادی در شأن و جایگاه وودی آلن فیلمش را در سن سباستین فیلم‌برداری می‌کند، چه برسد به این‌که داستان فیلم هم قراراست در جشنواره فیلم سن سباستین روی بدهد. این فرصت بی‌مانندی است برای این شهر و جشنواره.» البته می‌دانیم که این رویداد سینمایی دچار مشکلاتی (بخوانید بحران) شده است و شرایط خیلی خوبی ندارد؛ و این حمایت کم به نفع این رویداد نیست! وگرنه در این شرایط و با وجود جنبش‌های اجتماعی که بسیار تأثیرگذار ظاهر شده‌اند، نامیدن یکی از افراد فهرست سیاه به عنوان «استاد» توسط یک دبیر جشنواره، دست‌کمی از خودکشی ندارد و در شرایط طبیعی، یک ضدتبلیغ کامل به حساب می‌آید.

فیلم بی‌نام وودی آلن تا این‌جا کریستوف والتس، جینا گرسن، لویی گارل، سرگئی لوپز، النا آنایا و والی شاون را به عنوان بازیگر در خود جای داده است. تولید از ماه میلادی آتی شروع می‌شود ولی هنوز فیلم در اروپا هم پخش‌کننده‌ای ندارد چه برسد به ایالات متحده.

  • پلی‌لیست