هنروتجربه مریم شاه‌پوری: اخبار خروجی جشنواره کن ۲۰۱۹ برای فیلم‌های خاص و هنری و اکران‌شان در ایالات متحده نویدبخش بود اما هنوز چند ماه تا زمان اکران آن‌ها در پاییز و فصل جوایز باقی است؛ و به طرز عجیبی برنامه اکران فیلم‌های هنری در فصل تابستان خالی از عناوین جذاب به نظر می‌رسد!

سال گذشته در این روزها دست‌کم سه فیلم داستانی تحسین‌شده با نقدهای فوق‌العاده در قالب اکران محدود روی پرده رفته بودند؛ فیلم‌هایی چون «حیوانات آمریکایی»، «فرست ریفورمد» و «قلب‌ها بلند می‌زنند» که در گیشه هم فروش‌های قابل توجهی به دست آوردند. حتی مستند «تو همسایه من نیستی؟» هم وارد بازی شد تا موج سال‌های اخیر استقبال از مستندها و فروش‌های چشمگیرشان در گیشه اکران محدود ادامه پیدا کند.

این هفته هیچ فیلم تازه‌ای در اکران محدود نتوانست به فروش مجموع ۲۵۰ هزار دلار برسد که یک دلیلش هم‌زمانی اکران آن‌ها با رقابت فیلم‌های «خوره کتاب» و «راکتمن» بود که در حوزه نمایش جشنواره‌ای موفق و پرسروصدا ظاهر شدند و با آغاز نمایش عمومی گسترده‌شان، به‌نوعی مخاطبان فیلم‌های خاص را هم جذب کردند. از چند روز دیگر، «آمازون» کمدی «آخر شب» را اکران می‌کند که اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره ساندنس پشت سر گذاشت و به نظر می‌رسد در گیشه اکران محدود هم افتتاحیه و عملکرد خوبی داشته باشد. به هر حال، در هفته‌های اخیر گیشه فیلم‌های خاص دست مستندهای موفق افتاده است و می‌توان پرسید که فیلم‌های داستانی سر از کجا درآورده‌اند؟

در ادامه سه فیلم جدید اکران محدود را مرور می‌کنیم و آن‌هایی که در هفته‌های قبل روی پرده رفته‌اند و هم‌چنان با موفقیت نمایش عمومی‌شان را پشت سر می‌گذارند.نکته جالب این‌که فیلم کارگردان شاخصی پون برایان دی‌پالما فعلا در ۹ سالن در حال اکران است و مستند «ترک خانه، بازگشت به خانه» پس ازگذشت یک دهه از نمایش جشنواره‌ای و با وجود تحسین‌هایی که در نمایش‌های افتتاحیه دریافت کرده‌‌،فقط در یک سالن سینما به نمایش درآمده‌است.

سقوط امپراتوری آمریکایی / The Fall of the American Empire
حضور جشنواره‌ای: تورنتو ۲۰۱۸
امتیاز میانگین منتقدان در سایت «متاکریتیک»: ۵۷ از ۱۰۰ بر اساس ۱۴ نقد
فروش هفته اول نمایش: ۷ هزار و ۲۱۰ دلار با نمایش در ۲ سالن

تریلر جنایی تازه فیلم‌ساز فرانسوی-کانادایی، دُنی آرکان، که آثاری چون «افول امپراتوری آمریکایی» (۱۹۸۶؛ برنده جایزه فیپرشی جشنواره کن و اولین فیلم کانادایی نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان) و «هجوم بربرها» (۲۰۰۳؛‌ برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه از جشنواره کن و نخستین فیلم کانادایی برنده اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان) را در کارنامه دارد. «سقوط امپراتوری آمریکایی» سال گذشته در کانادا روی پرده رفت و در پی استقبال تماشاگران به فروشی دو میلیون و هفتصد هزار دلاری دست یافت. عملکرد فیلم در هفته اول اکرانش جالب توجه نیست و باید دید با افزایش تعداد سالن‌هایش در هفته‌های آتی تغییری خواهد کرد یا نه.

 

دومینو / Domino
حضور جشنواره‌ای: ندارد (و هم‌زمان به صورت ویدئوی درخواستی هم عرضه شده است)
امتیاز میانگین منتقدان در سایت «متاکریتیک»: ۳۹ از ۱۰۰ بر اساس ۳۶ نقد
فروش هفته اول نمایش: (به صورت تخمینی) ۲ هزار دلار با نمایش در ۹ سالن

جدیدترین فیلم کارنامه برایان دی‌پالما که نه نیازی به معرفی دارد و نه نام بردن از آثار درخشان و تاریخ‌سینمایی‌اش، اصلاً مورد توجه قرار نگرفته است و نقدهای بسیار منفی بر آن نوشته شده. البته در زمان تولید خبرهای بد زیادی از مشکلات متعددی منتشر شد که پیش روی دی‌پالما قرار گرفتند. به هر حال ادامه کار این فیلم قطعاً در شبکه نمایش خانگی و پخش مجازی خلاصه خواهد شد.

ترک خانه، بازگشت به خانه: پرتره‌ای از رابرت فرانک / Leaving Home, Coming Home: A Portrait of Robert Frank
حضور جشنواره‌ای: روتردام ۲۰۰۵
امتیاز میانگین منتقدان در سایت «متاکریتیک»: ۷۵ از ۱۰۰ بر اساس ۳ نقد
فروش هفته اول نمایش: ۴ هزار و ۶۱۹ دلار با نمایش در ۱ سالن

در ادامه موفقیت و استقبال از اکران محدود مستندها، این بار شاهد نمایش مستندی هستیم که بیش از یک دهه از اولین نمایش جشنواره‌ای آن می‌گذرد! به هر حال سوژه مستند آن قدر جذابیت دارد که هرگز کهنه نشود و در هر زمانی ارزش دیدن بر پرده نقره‌ای را هم داشته باشد. این فیلم درباره عکاس برجسته‌ای است و هفته گذشته با واکنش‌های خوبی در نمایش افتتاحیه‌اش در نیویورک روبه‌رو شد.

 

مستند «پژواک در دره» (اندرو اسلِیتر) پس از نمایش افتتاحیه فوق‌العاده‌اش در لس‌آنجلس، در نیویورک و سایر مناطق هم با واکنش‌های مثبتی مواجه شده است. «جاسوسی پشت هوم پلِیت» (آویوا کِمپنِر) هم دیگر مستند موفق هفته‌های اخیر است که همچنان با وجود بازگویی داستان بازیکن بیسبالی به نام مو برگ که سال گذشته نیز سوژه درام حادثه‌ای «بازیکن دریافت‌کننده جاسوس بود» بود، مورد استقبال است.

  • ایندی‌وایر